Cholesterol: jak je to s ním doopravdy

* Podvod o „zlém“ cholesterolu
* Škodlivé PUFA vs. vhodné nasycené tuky; jejich vliv na zdraví
* Kokosový olej
* Co je to „vysoký“ cholesterol a jeho tzv. „norma“?
* Destruktivní statiny
* Kdy cholesterol škodí?
+ BONUS: vysoký krevní tlak (hypertenze)
* Závěr – o nutnosti převzít odpovědnost (za sebe, děti, zvířata)

Aktualizováno 28. 8. 2024

Téma cholesterol znají dobře moji klienti a mnozí z vás z článků (např. Kokosový olej – nasycený král, PUFA (omega-3 a o-6): toxické, nikoli esenciální, Estrogen a progesteron: omyly a lži) a z jednotlivých FB příspěvků ve fotoalbu „Pro-metabolická strava“. V tomto krátkém článku, který obsahuje o několik zajímavých fakt více než jeho verze na FB, si cholesterol shrneme na jedno místo – a to opět z pohledu lidské fyziologie nezkorumpované farmaceutickým průmyslem nebo neopředené „alternativními“ nepřesnostmi či úplnými smyšlenkami. V předposlední kapitole si také rozebereme příbuzné téma – vysoký krevní tlak. 

Některé „dietní“ a „zdravé“ protokoly ať už v rámci alternativ nebo nemocnického systému eliminují tuky kvůli nepochopení jejich role a vlivu na zdraví ve fyziologicky vhodné (pro-metabolické) stravě nebo z přesvědčení o jejich „špatné“ stravitelnosti. Což je zásadní chyba. Mnohdy vyřazují ony tuky, které jsou pro efektivní metabolismus, zdravé trávení i hormonální rovnováhu stěžejní (nasycené vč. cholesterolu), a naopak ponechávají ty pro-zánětlivé, degenerativní, vysoce oxidující, estrogenní, karcinogenní a pro-diabetické (PUFA omega-3 a omega-6). „Zdravá“ strava, která je často doporučovaná jako „zdravá“ vzhledem ke kardiovaskulárním obtížím (KVO), v mnoha ohledech zdravá vůbec není, nezohledňuje lidskou fyziologii a vede k metabolickému útlumu, hormonální nerovnováze a poškození tkání. 

Například sem patří zmíněné PUFA omega-3 a o-6, které jsou jedním z nejškodlivějších faktorů a jsou mj. příčinou vysokého cholesterolu (pokud vůbec vysoký je), dalších KVO, cukrovky, rakoviny, imunitních obtíží, degenerace a předčasné smrti u lidí a většiny teplokrevných zvířat. A to nezávislé na tom, z jakého zdroje pochází, nejsou žádné „lepší“ omega-3! V těle teplokrevných organismů jako je i člověk mají stejné destruktivní vlastnosti (pokud nejste rybou žijící v chladných vodách). Bohužel existují již velmi sofistikované metody, jak dostat omega-3 přes tzv. „kvalitní“, ve skutečnosti stejně tak destruktivní suplementy (olej z tresčích jater s polyfenoly, lososový olej, za studena lisovaný lněný/konopný olej, krillový olej) k těm, kteří se o zdraví již více zajímají (a odmítají už omega-6) nebo k jejich domácím mazlíčkům.

Podvod o „zlém“ cholesterolu

Cholesterol je pro lidský metabolismus životně důležitou látkou. Zajišťuje správnou funkci buněčných membrán, chrání buňky před poškozením a stresem, je stavební jednotkou nervů, steroidních hormonů a vitamínu D. Mýtus-podvod o „zlém“ cholesterolu, který vznikl před pár desítkami let prakticky na objednávku potravinářského a farmaceutického průmyslu, je stále hluboce zakořeněn (významný vliv měla již několikrát vyvrácená Seven Countries Study – studie Ancela Keyse z 50. let minulého století). Přičemž cholesterol z potravy, tj. nasycené tuky a živočišné výrobky je obsahující, neovlivňuje negativně cholesterol v krvi a nepůsobí kardiovaskulární obtíže. Doposud to žádná studie dostatečně neprokázala. KVO jsou způsobené nedostatkem vhodných tuků a naopak nadbytkem PUFA a zvýšenými stresovými hormony, zejména kortizolem a estrogenem. Cholesterol snižovat nepotřebujeme, zejména ve smyslu ubírání na nasycených tucích.

Tuk jako takový (tedy i ten prospěšný nasycený a v mononenasycený) je někdy dobré snížit. Ne však kvůli cholesterolu, ale pokud lidé jedí hodně pro-metabolických sacharidů (což chceme jako nejefektivnější palivo) a zároveň i hodně tuku, tak rychle tloustnou. A to nechtějí. Nebo chtějí nabírat, ale spíše svaly. Tam je pak dobré navýšit také živočišné bílkoviny jako stavební materiál pro tvorbu svalů a jako zdroj nejlépe využitelných vitamínů a minerálů. S přibývajícím věkem je potřeba jíst bílkovin z ještě více a to z rozmanitých živočišných potravin v bio kvalitě, grass-fed nebo z malých (prověřených) farem.

Prospěšné nasycené tuky

Kokosový olej (RBD bez vůně i virgin), bio a grass-fed máslo/ghí a další živočišné produkty obsahující cholesterol a nasycené tuky v bio kvalitě nebo ze zvířat pasených venku (žloutky, mléko a mléčné výrobky, játra, hovězí) jsou pro zdraví klíčové! Pozor, živočišné produkty z velkochovů obsahují příliš mnoho PUFA kvůli stravě, kterou jsou zvířata ve velkochovech krmená (obiloviny, sója, rostlinné oleje a omega-3 suplementy). A taky se s velkochovy pojí další závažné problémy. 

Mnoho lidí vidí nasycené tuky v jejich tuhé, bílé podobě. A tak si je i díky mainstreamové výživové a farmaceutické propagandě spojili s obrázkem plaku v cévách z usazeného cholesterolu, což je však ve skutečnosti příčina oxidace PUFA v kombinaci se stresovou reakcí. Přibližně 80 % látek, které ucpávají cévy, není tvořeno cholesterolem a nasycenými tuky, ale zoxidovanými a žluklými nenasycenými tuky (PUFA).
V těle nasycené tuky nemůžou být „pevné“, protože se v teple roztékají. Mnoho dalších představ o nasycených tucích a cholesterolu, které se v posledních desítkách let tradují, jsou lživé a zavádějící. Kokosový olej a máslo zcela programově zhruba od poloviny 20. let zastínil průmysl s PUFA tuky, které se začaly přidávat téměř do všeho. O agendě vedoucí k nezdravé společnosti se na EliHealth bavíme neustále a byla u kořene dění ve světě v posledních letech („pandemie“). 

Kokosový olej naopak podporuje přímo štítnou žlázu, tvorbu hormonů a tím zdravě reguluje cholesterol! Kromě řady jeho dalších benefitů podporuje přeměnu cholesterolu v pregnenolon a progesteron, čímž snižuje cholesterol k normálu, pokud je přidáván pravidelně do vhodné stravy. Kultury konzumující kokosový olej mají trvale nižší cholesterol než lidé v „západním světě“. To mají ale ostatně i lidé na západě, pokud jsou na pro-metabolické stravě a to přitom jedí na cholesterol bohaté potraviny z vhodných zdrojů (vejce, mléko, sýr, maso, mořské plody, kokosový olej, máslo). Mají menší stresovou zátěž, efektivní štítnou žlázu a tvoří adekvátně hormony z cholesterolu. Sem patří i moji klienti. Na wolfino.cz najdete u nás na trhu jediný kokosový olej, který je bio, fairtrade a nevyužívaly se při sběru kokosů opice. Neobvyklý je také poměr cena/kvalita/množství. Je ve variantě hypoalergenní RBD/bez vůně, který najdete zde a klasický extra virgin zde. Na tomto e-shopu je taky stále nabídka 5 + 1 zdarma.

Co je to „vysoký“ cholesterol?
„Norma“ a destruktivní statiny.

„Vysoký“ cholesterol v krvi není sám o sobě problémem. Je symptomem/důsledkem jiného problémuneefektivního metabolismu, utlumené štítné žlázy a oslabených jater (kvůli fyziologicky nevhodným faktorům, jakými se na EliHealth zabýváme). Hormony štítné žlázy (aktivní T3) dávají signál, aby se vytvářely z cholesterolu steroidní hormony (pregnenolon, progesteron, testosteron, DHEA). Pokud se tak neděje, zůstává vysoký cholesterol. Vysoký cholesterol v séru je typickým symptomem utlumené štítné žlázy (hypofunkce) i z důvodu, že je to adaptační mechanismus organismu udržet produkci steroidních hormonů, které mají protektivní funkci. 

Tělo také vlastním zvýšením cholesterolu v játrech reaguje na jakýkoli stres: cholesterol je součástí imunitního systému, má v těle protektivní funkci a je ochranou buněk před stresem a zánětem. Také výrazné omezení cholesterolu ve stravě značí tělu krizi nebo hladomor – játra začnou skrze enzym HMG-CoA reduktázu vytvářet cholesterol ze sacharidů. Zvýšení cholesterolu je zkrátka přirozená obrana těla v důsledku našeho  nevhodného životního stylu po celá desetiletí. Vysoký cholesterol v séru je typický symptomem utlumené štítné žlázy (hypofunkce) – je to adaptační mechanismus organismu udržet produkci steroidních hormonů. 

Dokonce není žádný „zlý“ ani „hodný“, HDL i LDL mají svůj význam. Navíc nejsou vůbec cholesterolem, ale jen proteinovým mechanismem přenosu cholesterolu. Jsou nesmyslnými ukazateli srdečních chorob. Nemocnictví vyhodnocuje LDL a lipoprotein (a) jako rizikový, nicméně statiny, které na něj předepisuje, nijak nemění velikost části LDL ani nesnižují lipoprotein (a). O statinech se dočtete více v dalších odstavcích.

Vrcholem všeho je, že „norma“ hladiny cholesterolu v krvi (pod 200mg/dl nebo 5,2 mmol/l) je smyšlené, nahodilé číslo; nestojí dokonce na žádném vědeckém/fyziologickém základu. Je to zavedené zejména pro účely farmaceutického průmyslu, předepisování farmak na KVO, statinů a pro prodej tzv. „pro srdce prospěšných“ (toxických) PUFA a výrobků je obsahujících. Tato „norma“ se v průběhu let navíc stále posouvá, v posledních deseti letech se změnila již několikrát.

Není to jediný příklad, kdy mají krevní testy nic nevypovídající hodnotu a jejich výsledky nám jsou na cestě ke zdraví zcela bez nadsázky k ničemu (o tom v tomto článku o vitamínech, minerálech, hormonech, testech a vyšetření).

Statiny (inhibitory HMG-CoA reduktázy)  výrazně metabolismus poškozují, nadále KVO obtíže prohlubují a způsobují mj. kalcifikaci (zvápenatění) měkkých tkání. Mají devastační vliv na játra a blokují produkci nezbytného cholesterolu v nich; snižují produkci koenzymu Q10. Zvyšují spotřebu antioxidantu vit. E v těle, vit. K2 a dalších mikroživin. Podporují vznik nebo prohloubení cukrovky (inzulínovou rezistenci, neschopnost buněk přijímat glukózu), rakoviny a také degeneraci mozku. Ukazuje se, že mají vliv na problémy s pamětí, demenci a zhoršení kognitivních funkcí. Urychlují stárnutí, zamezují obnovu buněk. Stejně jako mnoho jiných nevhodných farmak narušují střevní stěnu a i tím se podílí na vzniku široké škály obtíží (od zhoršení hormonální nerovnováhy, přes trávicí obtíže po imunitní reakce). Statiny také přímo tlumí imunitu a schopnost těla vypořádat se s patogeny. Dalším z „vedlejších“ účinků je chronická bolest svalů a sexuální dysfunkce

Především je jejich princip užívání úplně chybný – mají snížit cholesterol, který problém nedělá a pokud je zvýšený, poukazuje tím na utlumený metabolismus a hormonální nerovnováhu – viz výše! Z toho důvodu nechceme užívat ani žádné přírodní suplementy/byliny na snížení cholesterolu. 
Jakékoli narušení produkce cholesterolu (tj. statiny, PUFA a omega-3 suplementy, bylinné přípravky) narušuje životně důležité protektivní funkce (a zvyšuje mj. riziko rakoviny). Ty nám zajišťuje dostatečné množství T3, progesteronu a pregnenolonu tvořených z cholesterolu.

Statiny patří v USA mezi deset nejvíce předepisovaných farmak. Statiny užívá v USA přes 40 milionů lidí. V současné době bere statiny více jak 20 % Američanů ve věku 40 – 75 let a číslo stále roste. Narůstají taky výše zmíněná onemocnění (výsledkem předepisování farmak očividně není zdravější společnost). Celosvětový trh se statiny dosáhl v r. 2022 14, 9 miliard amerických dolarů a očekává se, že do r. 2028 překročí 18, 1 miliard dolarů. „Vedlejší“ účinky statinů (na kterých není nic vedlejšího) byly doposud velmi bagatelizovány. Účastníci studií byli často zapsáni ještě před tím, než byly studie oficiálně započaty – účastníci, kteří měli „vedlejší“ účinky, byli vynecháni ze zbytku experimentu. Konečné výsledky byly tedy velmi zaujaty /dle britského kardiologa Dr. Aseem Malhotra, který to nazývá „veřejným zdravotnickým skandálem“/. „Vedlejší“ účinky statinů vypadají také jako dnes normalizované obtíže spojené se stárnutím, takže konzumenti statinů bývají často uchlácholeni, že to „je normální, patří to k věku“. 

Kdy škodí?

Cholesterol je škodlivý v jeho zoxidované podobě v potravinách – tj. tuky v trvanlivých a průmyslově zpracovaných potravinách, při výrobě velkochovných tučných mléčných produktů (např. velkochovné tučné UHT mléko v krabicích, mléko v konzervách), sušeného mléka, sušených vajec, při smažení živočišných výrobků při vysokých teplotách, o PUFA tucích a rostlinných olejích už zde ani nemluvě… V těle může dojít sice k oxidaci cholesterolu, ale za to nemůže cholesterol, ale zánětlivé procesy (zejména z konzumace PUFA, lepku a antinutrientů a dalších nevhodných faktorů v rámci stravy a mimo stravu).

Odkazy na další zdroje k tématu najdete v komentářích. O tom, jaký vliv mají tuky nejen na cholesterol, ale na veškeré procesy vedoucí ke zdraví nebo nemoci najdete podrobně ve dvou hlavních článcích o tucích na webech: PUFA (omega-3 a o-6): toxické, nikoli esenciální a Kokosový olej: nasycený král. I kdybyste si neměli už přečíst vůbec nic, tak toto velmi doporučuji (třeba opakovaně a rozděleně na části; článek o PUFA si lze  i poslechnout, vyšel i v audio verzi). A to vzhledem k tomu, jak stěžejní vliv na život vhodné vs. škodlivé tuky mají.

Bonus: vysoký krevní tlak (hypertenze)

Stejně jako jiné kardiovaskulární obtíže (u lidí i domácích zvířat), tak ani vysoký tlak není způsoben „zaručenou“ genetikou. A už vůbec neplatí, že jediným „řešením“ jsou syntetická farmaka či užívání mnohých nevhodných, byť přírodních suplementů. Farmaka na snižování krevního tlaku (antihypertenziva jako jsou ACE inhibitory, betablokátory, sartany, diuretika…) se dnes stala  téměř normou, ale jsou taktéž vysoce škodlivá, patří do kategorie fyziologicky nevhodných faktorů, kvůli kterým pak máme další obtíže. Podobně to platí i u domácích zvířat, která dnes (a nikoli náhodou) na kardiovaskulární obtíže také trpí kvůli nevhodné stravě a péči, která se stala „normou“ a které se dopouští i mnozí pokročilí chovatelé.
Vysoký krevní tlak by se neměl jakýmkoli způsobem uměle srážet (syntetickými farmaky, ale ideálně ho nechceme srážet ani přírodními bylinami). Protože podobně jako u cholesterolu je to jen kompenzační obrana našeho organismus, který se nás snaží zachránit před tím, co jsme mu způsobili svým nefyziologickým životním stylem po desetiletí. Z pohledu na hormony je zde v tomto případě příčinou zejména vysoký estrogen, který cévy stahuje a poškozuje (protože působí obecně jako stresový, metabolismus tlumící hormon) a vysoký kortizol, který zrychluje krevní oběh a zvyšuje objem krve pumpované ve stresové reakci/boji o přežití. Vzniká vyšší tlak, kterým tělo reaguje na zmíněnou biochemickou-stresovou reakci. Hypertenze může být ovšem i reakce na nízký průtok krve – například u metabolicky nezdravých těhotných žen (u kterých se objem krve normálně zvyšuje, aby se pokryly výživové potřeby plodu), u obézních a s postupem věku. Tento stav je často doprovázen otoky (navýšením extracelulární tekutiny). Organismus má různé kompenzační mechanismy.

U hypertenze je také zvýšený aldosteron – steroidní hormon, který stejně jako kortizol a adrenalin produkují nadledvinky. Ten umožňuje ledvinám, aby držely sodík a místo toho uvolňovaly draslík a amonium. Aldosteron také zvyšuje VEGF, který činí cévy jednak propustnými a jednak se podílí na vzniku nových cév (což v nadbytku nechceme). Restrikce soli v jídelníčku zvyšuje aldosteron,  dostatek soli ho snižuje. Sůl taky zabraňuje, aby z cév unikala voda a albumin, čímž pomáhá udržovat objem krve, který prokrvuje ledviny. Ledviny tak nevysílají signál pro zvýšení krevního tlaku a aldosteronu. Jsou zde ještě některé další mechanismy ohledně albuminu, sodíku a vody, které ovlivňují průtok a objem krve (doporučuji práci dr. Ray Peata). Pro naše účely ale stačí, že bílá sůl bez přidaného jódu a dalších látek je prospěšná (to platí pro lidi, domácím zvířatům stačí sůl obsažená přirozeně v jejich přirozené stravě). Ztráty sodíku vznikají, když je metabolismus velmi neefektivní; např. při cukrovce, utlumení štítné žlázy, estrogenové dominanci, dlouhodobém hladovění/nedostatku energie z potravy, což se dnes do menší či větší míry týká prakticky většiny… Při neefektivním metabolismu jsou v krvi přítomné volné mastné kyseliny (kvůli konzumaci PUFA a následně pak taky uvolňování z tkání), které zabraňují správnému metabolismu glukózy a tvorbě energie v buňce. Eliminace PUFA, konzumace správných zdrojů sacharidů (vyřazení lepku, omezení všech škrobů a konzumace zejména zdrojů sacharózy, tj. glukózy+fruktózy jak je v čerstvém, vařeném i sušeném ovoci, 100% džusech, bílém cukru, javorovém sirupu, medu, džemech bez pektinu),  dostatečná tvorba hormonů štítné žlázy a progesteronu… to vše pomáhá držet v těle sodík

Většina pak má také zoxidované PUFA v tkáních (o čemž jsme se bavily již  výše u cholesterolu a v článku o PUFA), které mimo jiné brání optimálnímu průtoku krve a obecně kardiovaskulární systém jako takový významně poškozují.

Pokud pak lidé tlak sráží farmaky (antihypertenzivy), tak to může mít i fatální dopad, protože organismus se je jen snaží udržet naživu touto kompenzační reakcí a upozorňuje, že nejedí a nežijí správně. Nehledě na to, že i tato farmaka jen potlačují symptomy (v čemž lidé vidí úlevu a „léčení“) a mají již zmíněné nežádoucí účinky jako většina ostatních syntetických léčiv (kromě jedné dvou výjimek v rámci farmak první generace): zatěžují a poškozují játra, střevní stěnu/žaludek, oslabují imunitu, zvyšují přímou či nepřímou cestou estrogen a serotonin (čímž jsou pak v konečném důsledku dokonce karcinogenní), můžou vést k neurodegeneraci. Svými „vedlejšími“ účinky jsou vstupenkou pro další obtíže. Je důležité tedy nikoli jen potlačovat symptomy a v tomto případě škodlivým způsobem krevní tlak srážet, ale řešit příčinu vysokého tlaku*, tzn. zvýšené stresové reakce organismu a neefektivního metabolismu. O tom se zde na EliHealth bavíme neustále.
* Pokud je tedy tlak vůbec vysoký tak, že to odpovídá realitě a že to má dopad na běžný život. I zde nemusí normy vypovídat o realitě, co je už nebezpečně vysoký tlak pro daného jedince a co není – stejně jako u cholesterolu a některých jiných jevů, kde máme dokonce nevědecky stanovená čísla („normy“) ve prospěch farmaceutického průmyslu. Týká se to i výsledků krevních testů a většiny vyšetření, o kterých si mnozí navíc myslí, že je to jakýsi nezbytný nástroj, kterým se něco v rámci jejich zdravotního stavu vyřeší). Kromě již zmíněných textů se pak tématu – příčině (a nejen) kardiovaskulárních obtíží – věnuje článek Estrogen a progesteron: omyly a lži.

Stejně jako u „vysokého“ cholesterolu, tak ani zde není cestou ke zdraví následovat dnes bohužel typická dietní doporučení jako nahraďte nasycené/živočišné tuky rostlinnými tuky (tedy nahraďte nasycené tuk PUFA – hlavní příčinou obtíží, poškození tkání, stresové reakce a metabolického útlumu!), vyřaďte/omezte sůl (jak bylo vysvětleno výše, tak to je velký omyl v rámci lidského zdraví, čistá bílá sůl bez přidaných látek je naopak antistresová, snižuje aldosteron, který je jednou z příčin vysokého tlaku, pomáhá zefektivnit metabolismus a sama o sobě nevede k vysokému krevnímu tlaku a obtížím; můžou za to degenerativní životní styl a škodlivé látky ve stravě, které lidé jedí vedle soli a to, že nejedí naopak to prospěšné!), vyřaďte cukr/sacharózu (zásadní chyba, podobný případ jako u soli), jezte hodně syrové zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin (tedy antinutrienty, fytoestrogeny, nestravitelnou vlákninu a zároveň žádné pro tělo dobře využitelné makro a mikroživiny!) atd. 

V rámci problematiky hypertenze s klienty postupuji tak, že žijí důsledně podle toho, o čem se bavíme v článcích, podcastu a konkrétně také e-booku a konzultacích. Podchytí „základ“ (odstraní nevhodné faktory a zařadí ty vhodné, samozřejmě se stravou na prvním místě, v čemž všem má většina lidí vč. těch pokročilejších stále rezervy, jak v praxi denně vidím) a případně zařadí „nadstavbu“ (některé ojedinělé účinné látky, které ovšem bez základu samy o sobě ke zdraví nevedou – magické pilulky neexistují!). Tím snižují stresovou reakci těla (kortizol, estrogen, serotonin), zlepšují utlumený metabolismus, zefektivňují štítnou žlázu, snižují PUFA v tkáních atd. (tj. řeší příčinu vysokého tlaku, pokud vůbec vysoký je…). A zároveň vysazují farmaka na tlak, která to organismus vůbec neusnadňují. Znám případy, kteří vysadili ráz na ráz a nepřekvapivě se nic nestalo. Někteří vysazují postupně, sníží si denní dávku například na půl, potom po čase berou jen ob den a postupně ubírají až na nulu, což je pro mnohé lepší z hlediska psychiky. Pozor, upínání se na „normy“ a neustále měření tlaku zvyšuje tlak samo o sobě! Psychika zde hraje velkou roli právě i u vysazování farmak, kdy sehrává svoji roli placebo efekt… Lidé se na farmaka upínají jako na spásu a když vysadí, tak se necítí „chráněni“ = tlak se o to více zvýší, obtíže pocitově zhorší. A farmaceutický průmysl to ví, proto tu máme rozšířené motto jako „vysoký tlak – tichý zabiják“, které si lidi bohužel s úspěchem vryli do paměti.

Závěr – o nutnosti převzít odpovědnost (za sebe, děti, zvířata)

Výše se bavím o klientech, kteří tedy chtějí jít pro-metabolickou cestou, chtějí se skutečně zotavit, věří informacím na základě nezávislé vědy, logickým souvislostem a také sami sobě. To je totiž na každém z nás, jen my máme SVŮJ zdravotní stav ve SVÝCH rukách a jen my se můžeme uzdravit a rozhodovat za sebe. Neudělá to nikdo jiný a jsem na to sám (pokud ano a podléháme rozhodnutím druhých o našem zdraví a vkládáme odpovědnost do jejich rukou, pak si to nese vždy neblahé následky). Za svoje minulé i současné obtíže a jejich následné uzdravení jsme odpovědni jen my sami. Každý má možnost být zdravý, v kondici a nezávislý a/nebo svůj stav vzhledem k věku a hloubce poškození výrazně zlepšit (více, než se někteří domnívají, protože zdaleka nevyčerpali veškeré možnosti, mají rezervy v tom, co by se dalo ještě zlepšit a/nebo ještě nežijí pro-metabolicky dostatečně dlouho. Mnozí okolo nás, kdo považují některé obtíže za „dané“ a „nevyléčitelné“, pak nezačali dělat správně ještě vůbec nic). Organismus má velkou schopnost se zotavit, když mu neklademe překážky a dáme mu z pohledu na fyziologii to, co potřebuje – platí i u domácích zvířat.

Pro většinu lidí je ovšem těžké tu odpovědnost přijmout (za sebe, za svoje malé děti, za domácí zvířata). Proto mnozí dlouho (někteří až do konce života) slepě spoléhají na „autority“ a naivně věří tomu, že když se něco prodává a nebo je to dokonce doporučované, tak by to nemohlo škodit… a proto sobě, svým dětem i zvířatům poškozují dlouhodobě zdraví a tím i ukracují život. Ať už rámci oficiálního zdravotnického systému a nebo různých „alternativních“ směrů, které v konečném důsledku nejsou o mnoho lepší. Na fyziologických faktech v souvislostech nestaví, stojí na ideologiích, dojmech a tradicích „jedna paní povídala“ a nebo obchodních zájmech prodejců suplementů, zázračných „potravin“ a postupů. Nemocnickému systému dobře slouží, k trvalému zdraví nevedou a lidé se pak do systému znovu vrací pro „pomoc“ nebo nadále kupují škodlivé produkty, potraviny, služby, protože základním procesům v těle nerozumí a často ani nechtějí. Svými mylnými přesvědčeními a každodenním chováním vůči sobě i svým domácím zvířatům systém podporují a utváří, byť se mnozí považují za „proti-systémové“ a uvědomělejší. Většina z nás se poučí z omylů (pokud se vůbec někdy poučí) a začne ke zdraví přistupovat tak, jak je potřeba, až na základě  opakovaných neúspěchů, velké bolesti a někdy až úplného zdravotního dna (buď u sebe, svých dětí nebo zvířat). 


Proč a především jak jíst tak, aby to zohledňovalo fyziologické potřeby lidského těla? Jak to zásadní z článků uchopit do praxe v celém kontextu? Na cestě ke zdraví nezávisle na aktuální kondici (od menších obtíží po ty tzv. „vážnější“) vám může pomoci e-bookPro-metabolický receptář a základní průvodce ke zdraví dle lidské fyziologie“.
Drží si odbornou úroveň, ale je stručný, přehledný a hlavně čtivý. Najdete zde nejen základy nezbytné pro posun nebo udržení kondice (pouze ta nejnutnější teorie, bez které to ani nejde), ale i zdravotní tipy pro ty „pokročilejší“ z vás a recepty (50 větších receptů + 2 strany menší svačinek) + přílohu s vhodnými potravinami (sacharidy, bílkoviny, tuky) + přílohu s nevhodnými PUFA tuky + PUFA tuky v kosmetice vs. vhodná kosmetika +  motivační úvod a závěr a mnoho dalšího…

Jedinečný u nás a nezbytný pro každého chovatele vč. „pokročilejších“. To, co nikde veřejně nenajdete.

🐾 Ať už chcete nebo zatím nechcete svoje zdraví fyziologicky řešit a dělat změny v životním stylu, tak svým zvířatům polepšit vždy můžeme. Nemusíme jim (nevědomky a z chybných přesvědčení) škodit a ukracovat život tak, jak se dnes bohužel děje i u pokročilejších chovatelů (např. i u zastánců BARF). Toto by měl chtít každý, kdo si tvora, který je na něm závislý, dobrovolně pořídil. Tím si i prodloužíme radost s nimi a ušetříme trápení a peníze (za veterináře, škodlivé krmení, farmaka). Většinová péče nestojí na nezávislé vědě a fyziologii zvířat; nejde na prvním místě o zdraví, ale o zisk. E-book „VELKÝ PRŮVODCE ke zdraví domácích mazlíčků“ se detailně věnuje odpovídající stravě, prevenci obtíží i řešení menších či větších zdravotních problémů. Je pro psy, kočky, králíky, hlodavce a mnohé principy lze využít i pro hospodářská zvířata. Detailně se věnuje odpovídající stravě, prevenci obtíží i řešení menších či větších zdravotních problémů. Většina lidí považuje za „normu“ v rámci stravy, faktorů mimo stravu i řešení obtíží to, co přirozená norma není, a zvířatům tak ubližují. Téměř nikdo zde tyto unikátní informace nemá. Není to přitom dražší ani složitější! Co se naopak nakonec prodraží a zkomplikuje, tak to jsou následky nepřirozené péče… 🐾

Share

7 komentáře u “Cholesterol: jak je to s ním doopravdy

  1. Další informace v mnoha dostupných studiích a článcích, např.:

    P. Schönfeld , L. Wojtczak. „Short- and medium-chain fatty acids in energy metabolism: the cellular perspective“, J Lipid Res. 2016;57(6):943-954.

    B. Krans, „Bad“ cholesterol may have a bad rap. 25 June, 2016, healthline.com/health-news/bad-cholesterol-may-have-bad-rap.

    V.K. Babayan, „Medium chain triglycerides and structured lipids“, Lipids. June 1987; 22(6):417-20.

    J. Ortiz-Caro, F. Montiel, A. Pascual, A. Aranda, „Modulation of thyroid hormone nuclear receptors by short-chain fatty acids in glial C6 cells. Role of histone acetylation“, J Biol Chem. 25 October, 1986;261(30):13997-4004.

    U. Ravnskov, „The questionable role of saturated and polyunsaturated fatty acids in cardiovascular disease“. J Clin Epidemiol. Jun 1998;51(6):443-60. doi: 10.1016/s0895-4356(98)00018-3.

    N. R. Fuller, A. Sainsbury, I. D. Caterson et al., „Effect of a high-egg diet on cardiometabolic risk factors in people with type 2 diabetes: the Diabetes and Egg (DIABEGG) Study—randomized weight-loss and follow-up phase“, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 107, Issue 6, June 2018, Pages 921–931, doi.org/10.1093/ajcn/nqy048

    The University of Sydney. Eggs not linked to cardiovascular risk, despite conflicting advice, 17 May 2018, sydney.edu.au/news-opinion/news/2018/05/07/-eggs-not-linked-to-cardiovascular-risk–despite-conflicting-adv.html

    K. J Rees-Milton, P. Norman, C. Babiolakis, M. Hulbert, M. E. Turner, C. Berger, T. P Anastassiades, W. M. Hopman, M. A. Adams, W. L. Powley, R. M. Holden, „Statin Use is Associated With Insulin Resistance“, Journal of the Endocrine Society, Volume 4, Issue 8, August 2020, bvaa057.

    R. Schaffer, „Statin use may lead to ‘unintended consequence’ of insulin resistance and vascular calcification“, 5 June, 2020, healio.com/news/endocrinology/20200605/statin-use-may-lead-to-unintended-consequence-of-insulin-resistance.

    A.A. Alsheikh-Ali, P.V. Maddukuri, H. Han, R.H. Karas, „Effect of the magnitude of lipid lowering on risk of elevated liver enzymes, rhabdomyolysis, and cancer: insights from large randomized statin trials“. J Am Coll Cardiol. 2007 Jul 31;50(5):409-18. doi: 10.1016/j.jacc.2007.02.073. Epub Jul 16, 2007.

    K. Chen, Y. Chen, H. Huang. „Exploring the Relationship Between Atorvastatin and Memory Loss: A Comprehensive Analysis Integrating Real-World Pharmacovigilance and Mendelian Randomization“. Drugs R D. 2024 Jun;24(2):317-329. doi: 10.1007/s40268-024-00474-6. Epub Jul 4, 2024.

    M. Enig, „Know Your Fats: The Complete Primer for Understanding the Nutrition of Fats, Oils and Cholesterol“, Bethesda Press, Bethesda 2001.

    W. Price, „Nutrition and Physical Degeneration: A Comparison of Primitive and Modern Diets and Their Effects“. Benediction Classics, 2010. První vydání 1939.

    Dr. R. Peat, „Cholesterol, longevity, intelligence and health“, raypeat.com.

    Dr. R. Peat, „When energy fails: Edema, heart failure, hypertension, sarcopenia, etc.“, raypeat.com.

    Dr. R. Peat, „Oils in Context“, raypeat.com.

    Dr. R. Peat, „Fats and Degeneration“, raypeat.com.

    „Stunning statin drug results linked to your risk of death revealed by cardiologist will shock most cardiovascular patients“, naturalhealth365.com.

  2. něco víte, ale absolutně Vám unikají souvislosti, metabolismus MK a PUFA je mnohem složitější a Váš výklad je z části pravda, z části nepochopení metabolismu a zčásti totální nesmysl. Jestli tohle někomu radíte, tak je mi těch lidí upřímně líto.

    • Nemyslím, že zde je málo souvislostí – http://www.elihealth.cz/pufa-omega-3. Co z toho je totální nesmysl a v souvislostech? Je mi upřímně líto všech, kdo to nepřečtou, nevezmou v úvahu a nadále si ukracují život a prohlubují obtíže s fatálním dopadem nejen u sebe, ale třeba i svých zvířat. A taky klientů – ti však ale aspoň mají volbu to nedělat, podobně jako většina z nás, kteří lidskou fyziologii z nezávislých zdrojů studují a souvislosti plně pochopili.

  3. Dobrý deň ,mám vysoký cholesterol,neviem ako sa mám stravovať.prosim vás mohli by ste mi poslať tú knižku,,ako a zcoho mám variť.dakujem

    • Dobrý den Dano, děkuji za zájem, posílám Vám teď na e-mail potřebné informace. Kdyby e-mail nepřišel, napište mi prosím na e-mail nebo sem.
      Eliška
      PS. Co se týče cholesterolu, tak si projděte ještě ten článek, pod kterým si teď píšeme (www.elihealth.cz/cholesterol). Pokud usuzujete z krevních testů, tak ho vysoký mít nemusíte – stanovené normy nemusí vypovídat a to z důvodů v článků zmíněných. Nicméně i nezávisle na testech ho většina lidí vyšší má, protože cholesterol si tělo tvoří jako obranou reakci na stres (fyziologicky nevhodné faktory v rámci stravy a životního stylu, kterými se obklopuje většina lidí a to celá desetiletí). Cholesterol chrání buňky, to je jeho funkce, není sám o sobě škodlivý. Taky se z něj vytváří hormony jako je prospěšný progesteron a testosteron – pokud se tak neděje (což se ze zmíněných důvodů také neděje), tak zůstává vysoký cholesterol. I z těchto důvodů je tedy potřeba jíst a žít dle naší fyziologie, pokud chceme být dlouhodobě zdraví a nechceme mít zdravotní obtíže a nebo nechceme, aby se obtíže vracely.

  4. Zdravím, co si myslíte o dědičně vysokém cholesterolu (familiární hypercholesterolemie), kdy jsou hodnoty o dost zvýšené od dětství a změny životního stylu nijak extra nepomáhají. Jsou statiny v tom případě schůdná volba v rámci prevence větších zdravotních kompikací v budoucnu? Nebo i tak myslíte, že je to zbytečné? Protože tlak doktorů je v tu chvíli velký.

    • Dobrý den Honzo, statiny nejsou schůdná volba ani v tomto případě, protože snižují cholesterol (což nechceme, cholesterol sám o sobě není příčinou obtíží – není sám o sobě nebezpečný, jen ukazuje na určitý jev a tím je utlumený metabolismus/štítná žláza, nedostatečná produkce steroidních hormonů a obecně organismus dlouhodobě pod stresem, kdy se produkuje o to více cholesterolu, protože slouží jako ochrana buněk). A navíc ho snižují velmi škodlivým způsobem s významnými „vedlejšími“ následky (na kterých není nic vedlejšího). Doporučuji projíst si znovu článek, pod kterým si píšeme, je to tam vysvětleno.

      Tlak doktorů může být jaký chce, jen Vy ale rozhodujete, co děláte se svým tělem, nikdo jiný o tom rozhodovat nemůže; stejně tak rozhodujete o tom, koho navštěvujete a kam chodíte pro radu. Všechny volby podléhají tomu, jaké informace máme a čemu na základě toho věříme. Většina lidí podléhá strachu a tomu, že informace nemá, proto nevolí prospěšně vůči svému zdraví.

      Změna stravy a životního stylu pomáhá i v tomto případě – pokud ne, tak je někde chyba a budou tam zůstávat faktory, které jdou proti naší fyziologii a někde něco v rámci stravy a dalších faktorů uniká. K tomu doporučuji ostatní články zde na webech, příspěvky na Facebooku a podcast. Případně zařídit se podle ebooku, který je ne jednom místě onen nezbytný pro-metabolický „základ“, s důrazem na stravu. Majitelům e-booku pak nabízím individuální konzultace, pokud chtějí jít hlouběji jak v rámci stravy, tak faktorů mimo ni.

      Co se týče genetiky – geny se utváří životním stylem našich předků po generace. Je to souhrn našich minulých prostředí. Sice můžeme mít nějaké tendence a sklony skrze tento mechanismus (nebo máme „naprogramovanou“ určitou slabší část těla, kde se pak obtíže v té rodině objevují). Ale to, zda se vůbec spustí a nebo jak daleko dojdou či zda je uzdravíme, záleží jen na našem současném přístupu v rámci stravy a životního stylu. Taky fyziologickým přístupem můžeme geny v rodu vylepšovat pro další generaci – to málokdo dělá, proto vidíme degeneraci společnosti a/nebo opakování genetických vad v rodině. Jakékoli obtíže nejsou dědičné v tom smyslu, že nám „náhodně“ připadnou a nebo že nad nimi nemáme vůbec žádnou moc. K tomu doporučuji tento příspěvek: https://www.facebook.com/EliHealth.cz/posts/pfbid02W8SfEknb2CUQMJkF2vCJDNXAhs4m2CEbD9L67htDEX1EQvUpPD82feQFKGsbQuBal

      Eliška

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*