Nevhodné faktory (nejen) v těhotenství: KDY to vše začíná

  • Je to článek, který by v normálním světě byl povinný pro všechny těhotné, ale i všechny ostatní, pro ženy i muže, protože:
  • Je to článek o tom, kdy už začínají zdravotní problémy, nemoc a obecně degenerace, se kterou se z podstaty lidské fyziologie a hormonální (ne)rovnováhy dříve či později v průběhu života setkáme. Veškeré naše zdravotní obtíže v dospělosti a nebo obtíže našich malých dětí jsou započaty už v prenatálním stádiu vývoje (u matky v těhotenství) a dále se rozvíjejí na základě našich nevhodných voleb v rámci životního stylu (a voleb neuvědomělých rodičů v našem dětství). Odvíjí se od toho, čemu (ne)věříme, co (ne)víme a co (ne)děláme.
  • Je to článek, který byl původně jen příspěvkem na FB EliHealth, ale považuji ho za jeden z nejdůležitějších vůbec mezi všemi texty, proto si zaslouží svoje místo na webech. Přidala jsem do něj i několik informací navíc oproti původnímu příspěvku, konkrétní tipy a bonusy, které vás mohou ještě více motivovat a povzbudit.
  • Je to článek, který má schopnost ovlivnit život už od jeho samého počátku a jak se bude vyvíjet. Je také rozcestníkem k dalším informacím a odbornějším článkům.
    Kdybych ho mohla se svými rodiči číst v minulosti, tak by pro nás tehdy měl nevyčíslitelnou hodnotu (lze vyčíslit hodnotu životů?). 

Aktualizováno 30. 10. 2023
Dozvíte se mimo jiné:

  • Co předchází těhotenství (kromě zplození potomka, což zvládnou mnozí)
  • Co (ne)mohou těhotné a kojící; kdo to určuje
    (strava, PUFA, suplementy, farmaka, vakcíny, xenoestrogeny aj.)
  • Metabolický útlum a degenerace od prenatálu …a nepřenositelná bolest vlastní a dětská
  • Fyziologický „základ“ je základem i v těhotenství
  • Očividné a akceptované stresory (ultrazvuky, porod v nemocnici, drogy, škodlivá umělá mléka);
    proč jsou komplikace při porodu; porod neslučitelný se zdravím
  • Bonus 1: Strava a suplementy pro malé i větší děti ( +  vhodná alternativa k umělým mlékům; + bonus: vhodná náhradní mléka u zvířecích mláďat🐾)
    Bonus 2: „Vyčleňování se z kolektivu“
    Bonus 3: Tzv. „těhotenská cukrovka“; chutě na sladké; cholesterol
  • Závěr: co teď a co když už jsme chyby udělali u sebe, dětí, zvířat (vztahují se na ně stejné principy!)🐾

Co předchází těhotenství (kromě sexu, který zvládne téměř každý)

Dítě je dobrovolné rozhodnutí, není za trest nebo to není povinnost. Pokud chtějí lidé dítě mít, tak, aby se předešlo budoucím strastem, by měli být:
1) ve velmi dobrém fyzickém i psychickém stavu (efektivní metabolismus a hormonální rovnováha – čtěte dále);
a 2) v optimální finanční situaci (i když zde je to spíš o prioritách – lze žít tak, abychom si zdraví nepoškozovali a zároveň úsporně; fyziologický způsob života není nákladný. Většina lidí ale jen nechce a utrácí navíc peníze na nesprávných místech).

To se často v současné době neděje a zpravidla chybí bod 1). Těhotenství není nemoc. Nicméně aby se vůbec zadařilo a abychom předešli následnému, bohužel běžnému utrpení (problémům při porodu a pozdějším nemocem v dětství a dospělosti), tak jak těhotenství, tak příprava na něj si vyžaduje:
obzvlášť efektivní metabolismus a hormonální rovnováhu (nízký kortizol, adrenalin, serotonin, estrogen, histamin a prostaglandiny; dostatečnou produkci aktivního hormonu štítné žlázy T3, progesteronu, testosteronu – toho u mužů).

Tomu všemu předchází odpovídající znalosti a pro-metabolický (fyziologický) přístup ke zdraví. Znalost i tomu odpovídající dlouhodobou praxi drtivá většina této společnosti nemá a tak výsledek můžeme vidět na fyzickém i psychickém stavu dětí a dospělých všude okolo.

Co (ne)mohou těhotné a kojící; kdo to určuje

Začneme tentokrát netradičně „nadstavbou“, od které se dostaneme plynule k základu. „Nadstavba“ většinu lidí ve spojitosti s těhotenstvím a vývojem dítěte napadá (možná bohužel) jako první. Často se setkávám s dotazy, jaké suplementy mohou těhotné a kojící. Na většině je uvedeno, že je nesmějí. A to včetně té hrstky účinných látek, které jsou pro suplementaci vhodné a bavíme se o nich na EliHealth v kontextu pro-metabolického přístupu ke zdraví jako o „nadstavbě“:
tedy ta hrstka látek na trhu, které se skutečně vyplatí, nejsou škodlivé, mají zdravotní benefity a/nebo jsou dokonce vysoce léčivé. (Na rozdíl od té většiny sice velmi propagovaných, ale zpravidla i vysoce škodlivých).

Dle evropské směrnice nemocnického systému nemohou těhotné a kojící prakticky nic (a i z toho, co je zrovna fyziologicky prospěšné) a na přípravku to musí výrobce nebo prodejce uvádět. U těhotných však v tomto ohledu platí velmi podobná pravidla jako u kohokoli jiného. I na ně se vztahují informace z FB příspěvků (odkazy najdete pod článkem a v průběhu článku), z článku na webech o suplementech a z toho, co probírám s lidmi na konzultacích (a pokud máte e-book a již se řídíte podle něj, tak nově k němu nabízím doplňkovou individuální konzultaci přesně na tuto nadstavbu a konkrétní dotazy). 

Lze brát vitamín K2 (produkt v MCT oleji bez vit. D3. Pozor, není to samé co škodlivý „vitamín“ K podávaný novorozencům – viz dále v článku), vit. E mix tokoferolů (v olivovém oleji), přírodní C (stačí příležitostně dle stravy a množství ovoce nebo při momentálním stavu infekce; tj. acerola nebo camu camu), kvalitní trávicí enzymy, systémové/metabolické enzymy (serrapeptáza). Hydrolyzovaný kolagen nebo kokosový olej (i v těhotenství na jídlo zejména RBD/bez vůně) jsou pak potravinou i účinným suplementem v jednom.

Pak jsou vhodné určité antimikrobiální látky v případě patogenní infekce jako je oregánový olej v kapslích (kvalitní produkt v olivovém oleji s přirozeně vysokým obsahem carvacrolu; pro kojící a miminka se vyrábí dokonce mycelizovaná forma – stejně silná, ale rozpustná ve vodě a bez typického oregánového odéru), 100% dračí krev, kurkumin.
Při zajištění odpovídající stravy a dostatku vit. K2 není problém ani acylpyrin jako jedna z hrstky skutečně léčivých syntetický látek se širokým záběrem na celou stresovou reakci (kortizol, serotonin, histamin), protizánětlivým působením a antiestrogenním (a tedy i protirakovinovým) efektem. Tyto zmíněné látky mohou i děti, jsou pro ně prospěšné a účinné, akorát je užívají dle věku v jiném dávkování než dospělí (s klienty to probíráme v rámci individuální spolupráce). 

Těhotenství v tomto ohledu limitované příliš není. Je nabíledni, proč těhotné ženy jsou doposud odrazovány od mnoha dokonce velmi prospěšných věcí…
…a naopak jim byly doporučovány nebo považovány za „normu“ potraviny, postupy a suplementy nanejvýš destruktivní, které patří do seznamu fyziologických stresorů i pro kohokoli jiného:

▪️rybí oleje/omega-3 suplementy (oxidující, karcinogenní, estrogenní, antimetabolické a toxické na všech úrovních); syntetické minerály a „vitamíny“ vč. kyseliny listové (nevstřebatelné, alergenní; možný vliv kyseliny listové na degeneraci plodu), železa (v tkáních ho máme díky mnoha faktorům nadbytek, krevní testy nevypovídají o nedostatku, je to důsledek jiného jevu a tím je nedostatek živočišné mědi, retinolu a neefektivní štítná žláza!); syntetického vápníku (obtížně využitelný, působí akorát kalcifikaci měkkých tkání); hormon – tzv. vitamín – D3.

▪️nejagresivnější a všem (nejen) střevo narušující  antinutrient lepek, nadbytek ostatních antinutrientů a fytoestrogeny v potravě (luštěniny, /celozrnné/ obiloviny a nadbytek jakýchkoli škrobů, ořechy, semena, syrová zelená zelenina a šťávy z ní), koncentrované zdroje PUFA omega-3 a omega-6 tuků ze stravy (pamatujte, že také složení mateřského mléka je odrazem životního stylu matky a její konzumace degenerativních PUFA, které se tak dostanou do mozku a dalších tkání dítěte ihned po jeho narození. PUFA oleje obsahují také prodávaná umělá mléka!);

a naopak v rámci stravy ▪️nemístná démonizace prospěšných nasycených tuků, kvalitních živočišných výrobků v bio kvalitě nebo menších prověřených farem (a tedy těch nejlépe využitelných vitamínů, minerálů a bílkovin z vajec, kravského/kozího mléka a mléčných výrobků, masa – zejména pro zdraví matky, plodu, dětí v podstatě esenciálních jater!, krevet), démonizace snadno stravitelných zdrojů sacharidů (zejména jednoduchých cukrů – ovoce, 100% pomerančový džus, med, cukr, javorový sirup, bio kravské nebo kozí/ovčí mléko), odrazování od bílé soli (chceme ji ale bez syntetického jódu) a kávy (s cukrem a mlékem, ideálně bio/fairtrade);

▪️karcinogenní xenoestrogeny, další hormonální disruptory a toxické látky z většiny škodlivých farmak, „běžné“ chemické kosmetiky, parfémů, domácích čističů a osvěžovačů; ▪️nevhodně filtrovaná voda (a doporučování např. kojenecké vody v plastu).

▪️….a v současné době navrch také dokonce c.-vakcína! (tj. ona nová vakcína na onu novou, teď již legendární nemoc), nebo samozřejmě i všechny ostatní vakcíny. Ty představují vždy a bez výjimky drastické narušení metabolismu a imunity (mj. díky adjuvans) a většina lidí stále nechápe, že důsledky toho v podobě zdravotních obtíží si oni i jejich napíchané děti a zvířata nesou celým životem. Včetně jeho ukrácení. To by to nebyly se svým složením a mechanismem účinku vakcíny – ze své podstaty nemohou být nikdy neškodné. Zároveň nejsou ochranou před ničím ani skutečnou prevencí (tou je jen životní styl zohledňující fyziologii a zajišťující efektivní metabolismus)! Před ničím účinně a bez následků nechrání a jsou nevědeckým podvodem pravděpodobně všech dob. Vrcholným a zřejmě ultimátním jedem je samozřejmě c.-vakcína, ale i ostatní vakcíny mají efekt podobný, akorát pomalejší (hexavakcína a jiné dětské vakcíny, vakcína „proti“ HPV viru, tetanu, klíšťové encefalitidě, „cestovatelské“ vakcíny proti tzv. tropickým nemocem, „proti“ virovým onemocněním u koček a dalším chorobám zvířat…). Už i u nás je dnes k tomuto nanejvýš tíživému tématu naštěstí mnoho seriózních informací a zdrojů, které se neopírají o zkorumpované nemocnictví. Na rozdíl od nedostatku nezávislých zdrojů a studií, které by hovořily jasně ve prospěch těchto metabolických degenerátorů, potvrzovaly jejich účinnost a bezpečnost! Ta z podstaty mechanismu účinku a složení není ani fyziologicky/biochemicky možná.

Pikantní také je, že jednu klientku kdysi v těhotenství nemocníci odrazovali od oregánového oleje, ale doporučovali jí ▪️syntetická antibiotika, na které jsou většina bakterií a ostatní patogeny navíc stejně rezistentní (syntetická atb na ně nefungují) a tak jsou na infekci slabá. Narušují ale především střevní stěnu a imunitu nadále podlamují. Pokud nám jde o zdraví, tak je neužíváme je už u dospělých, dětí ani zvířat, máme na infekce účinnější a především s ohledem na zdraví bezpečnější antimikrobiální prostředky. Těhotné také běžně užívají další farmaka…a mohli bychom takto pokračovat dlouho, protože výčet ▪️škodlivých „léčiv“, které NIC neléčí, ale jen potlačují symptomy, metabolismus nadále podlamují, zvyšují stresové činitele a život zkracují, je v současnosti nekonečný 🙄

Paradoxem je potom jev, kdy se sice mnoho těhotných žen vyhýbá například alkoholu nebo kouření tabáku jako čert kříže, ale přitom se denně stravují toxickými degenerativními PUFA tuky, lepkem a antinutrienty nebo užívají škodlivé suplementy a farmaka. Což ale samozřejmě neznamená, že je kouření nebo alkohol v těhotenství lepší, než PUFA. Na zrůdnosti typu alkohol, kouření a užívání jiných drog v těhotenství příliš často neupozorňuji – taková „matka“ to snad totiž nemůže myslet vážně mít dítě (přímé poškození orgánů vč. mozku, vysoké riziko vývojových vad a předčasné degenerace, riziko úmrtí plodu). Konzumace PUFA tuků omega-3 a o-6 a lepku má sice podobný, asi více pozvolný efekt, ale o kouření to ví snad i prvňáček.

Metabolický útlum a degenerace od prenatálu
…a nepřenositelná bolest vlastní a dětská

Nic není náhodou. Degenerace a optimální prostředí pro pozdější útlum metabolismu, hormonální nerovnováhu a rozvoj nemocí vzniká už od prenatálního stádia vývoje dítěte. Odvíjí se od matčiny stravy a dalších, pro všechny z nás nevhodných stresových faktorů, které jsme si právě jmenovali a jejich kompletní výčet najdete v rozcestníku ke zdraví Přát si zdraví nestačí nebo samozřejmě v e-booku. (Ty, které patří výhradně k těhotenství a porodu, jak je např. klasický porod v nemocnici a to, co mu předchází, si zmíníme ještě níže).
A pak s narozením a životním stylem dítěte, který mu v současném systému rodiče „dopřávají“, fyzická a psychická degenerace pokračuje nevesele dál. S délkou působení nevhodných faktorů se pak během života prohlubuje (tj. proces stárnutí).

Vzniká nemocná společnost v područí nemocnického systému – společnost lidí na něm závislých, kteří konzumují stravu pro otroky a další nemocnické produkty, které jim v začarovaném kruhu nedovolují se z otroctví vymanit. Pro nás pro-metaboliťáky, kteří už chápou všechny souvislosti, je to bolestivý pohled na životní styl většiny „běžných“ lidí, kteří se chystají mít děti; ženy, které už těhotné jsou; nebo rodiče, kteří systematicky devastují sebe i malé děti tak, jak je to „normální“ nebo „alternativně zdravé“. Důsledky jsou jako přes kopírák pořád stejné, případ od případu…

Co kdo zasel, to ale sklidí. Vlastní zkušenost je nepřenositelná…a přesně ty největší chyby (život/smrt) potřebujeme udělat, abychom se vůbec ke správným informací dostali a potom je zejména začali praktikovat. Moje denní praxe mi už léta ukazuje, že i když lidé na ty informace narazí *, tak dokud ještě nejsou ve stádiu dno nebo stádiu „zásadní omezení života“, tak nechápou, nevěří, nedělají… Okolí to přece taky stále dělá, ono to ještě NĚJAK PŮJDE, že? Dříve či později nepůjde. Lidská fyziologie a biochemické procesy fungují spolehlivě.

* To jsou přesně ty momenty, ony životní křižovatky… V minulosti jsem byla i se svojí matkou v situaci, kdy bychom platily zlatem za to, kdyby byl v naší blízkosti člověk, který by nám informace zpracoval co do obsahu i kvality na jedno místo tak, jak je najdete teď veřejně na EliHealth (nebo v e-book a při individuální spolupráci) a ještě v češtině. Byly jsme obě připravené na to věci měnit…jenže bohužel ty správné informace dlouho nikde. Až pak později po mnoha letech, kdy jsem byla na samém prahu smrti díky všem běžným „vychytávkám“ nemocnictví i alternativ, přišel ten správný impulz ze zahraničí (Dr. Ray Peat, Danny Roddy, Georgi Dinkov, Kate Deering  aj.). Pak už šlo vše jen vzhůru…
Proto nám někdy zůstává stát rozum nad těmi, kteří na informace už narazí a stejně je nevyužijí. K tomu platí to, co jsem psala výše o potřebě vlastních velmi bolestných zkušeností nebo postižení vlastních dětí – bez toho to u většiny nejde. To samé platí i u domácích zvířat. 

Fyziologický „základ“ je základem i v těhotenství

Pamatujte, že i výše zmíněné suplementy jsou vždy až „nadstavba“. Dlouhodobý pro-metabolický základ (odstranění nevhodných faktorů, které metabolismus podrývají a zařazení toho, co ho podporuje) nepřesuplementujeme a na tom zdraví stojí.
Strava je pro otěhotnění i při těhotenství naprosto stěžejní** a lze se dokonce obejít i bez suplementů (až na infekce). Nicméně vitamíny K2 i E ve vhodné formě (přípravku) jsou jak pro matku, tak i vývoj dítěte velmi příznivé a ve stravě (i pro-metabolicky uchopené) jich je nedostatek.

**  Pokud se těhotná žena stravuje nedostatečně, nemá dostatek paliva (tj. makroživin: energie z vhodných zdrojů sacharidů, bílkovin z živočišných výrobků) a především dostatek mikroživin z živočišných výrobků (viz výčet v kapitole Co ne/mohou těhotné), tak příroda je moudrá. Dítě si vezme pro sebe potřebné živiny z posledních zásob v matčině těle (z jejích tkání: svalů, tuku, orgánů, kostí, zubů…), což se projeví pochopitelně na matčině zdravotním stavu. Její zdraví tedy bude chátrat, metabolismus bude utlumený, stresové hormony vysoké, hormonální nerovnováha se bude prohlubovat…

Očividné a akceptované stresory; 
proč jsou komplikace při porodu;
porod neslučitelný se zdravím

Nepodceňujte ani škodlivost ▪️opakovaných ultrazvukových vyšetření během těhotenství* a zejména ▪️klasický porod v nemocném stresovém prostředí nemocnice a případně navrch ještě nemocnými způsoby (císařský řez**, farmaka – seznam najdete níže) a škodlivost ▪️následné tamní „péče“ po porodu (od stravy přes spánek a provozní věci vycházející z prostředí nemocnice a přítomnosti nemocníků…).

* U ultrazvuku je pozoruhodné, že dokonce i na první stránce Googlu najdete několik článků, kde nemocníci varují, že tam rizika jsou. A pokud i oni uznávají poměrně viditelně rizika, tak už jen z toho si můžete vyvodit, jaký negativní vliv z toho vyplývá. Počet návštěv, který absolvuje běžná těhotná žena, je k pláči. K tématu estrogenně-karcinogenní gynekologie doporučuji pak samostatnou kapitolku na konci článku Estrogen a progesteron: omyly a lži. Ultrazvukům a RTG se více věnujeme v 7. díle podcastu v pasáži od 1:31:52.
Pro muže a netěhotnou ženu má z mého pohledu ultrazvuk a RTG význam pouze při zásadním podezření na vnitřní krvácení nebo zlomeninu.
** Ve velkém počtu případů není císařský řez nutným zákrokem a vždy je zátěží jak pro matku, tak i pro dítě (přirozený porod, kdy dítě prochází rodidly, má mj. velký vliv na jeho imunitu). Ženy si neuvědomují, že se jedná o regulérní operaci, která má dlouhotrvající následky a že to není banální zákrok. Faktem ovšem je, že je zákrokem výnosnějším, a proto se provádět vyplatí na úkor zdraví matky i dítěte. Mnoho neuvědomělých žen ho však dokonce vyžaduje a/nebo podlehnou účelovému strašení, že „jinak by to nešlo bez újmy na životech!“ (což často není pravda). Nadužívanost je považována při překročení 10 – 15 %. Některé porodnice u nás toto překračují téměř trojnásobně a v zahraničí i více (ve velkých brazilských městech rodí „císařem“ až 90 % žen!).  

Jakékoli předporodní, porodní komplikace (vč. patologické polohy dítěte v děloze) nebo vývojové vady dítěte jsou odrazem nevhodného životního stylu matky po léta, tedy hlavním tématem tohoto článku. Vyzdvihuji zejména v důsledku toho zvýšený serotonin, který má vliv i na kontrakce dělohy u žen; ženy, které porodily autistické děti a děti s postižením, měly zpravidla jeho nadbytek. Zvýšený serotonin je přítomný také u potratů, předčasného porodu nebo přenášení. Zejména v kombinaci s estrogenovou dominancí a konzumací PUFA omega-3 a o-6. Ty mají podobné tlumící, degenerativní vlastnosti (kromě jejich přímé toxicity, karcinogenního, estrogenního, imunitu tlumícího, pro-diabetického působení a zvyšování stresové reakce těla kvůli hned několika mechanismům účinku). 
Pro mě osobně je při mém současném vědomí představa porodu v nemocnici za aktuálních místních podmínek absurdní a pro mě i dítě nemožná. V současné době je „klasický“ porod v nemocnici neslučitelný s optimálním zdravím matky i dítěte. Přirozený porod doma se zkušenou porodní asistentkou je u nás navíc zcela legální a dostupný… Ve svém případě bych se významných komplikací neměla důvod obávat. Komplikace nejsou normální a nemají zde být a mají jasné objektivní příčiny. 
Kromě fyziologicky nevhodných faktorů, které zde na stránkách rozebíráme (mnohé byly zmíněny), je zde ještě několik dalších, kterými děti odstartují svůj život:

  • předčasný porod nebo přenášení (nadbytek estrogenu a serotoninu; důsledek nevhodného životního stylu a zdravotního stavu matky),
  • umělé vyvolávání porodu (užití syntetických prostaglandinů, oxytocinu), „léky“ proti bolesti na bázi paracetamolu/acetaminofenu a ibuprofenu (paralen, ibalgin, brufen – poškozují žaludek, játra a střevo dospělých i dětí, zánět neléčí a jen tlumí receptory bolesti; existují případně lepší alternativy), anestezie (epidurál), syntetická antibiotika (zmíněná již výše; někde je podávají tzv. „preventivně“ před porodem!), císařský řez, odloučení od dítěte po porodu a nakládání s dítětem nežádoucími způsoby (umělá mléka, farmaka);
  • podání „vitamínu“ K novorozenci (Kanavit) – nejedná se o pravý (pro tělo dobře využitelný) vitamín! Kromě hlavní „léčivé“ látky (škodlivé syntetické formy vit. K) jsou zde pro zdraví velmi rizikové až toxické vedlejší látky (polysorbát 80, kyselina chlorovodíková a sorbová; některé produkty v zahraničí obsahují i jedovatý fenol). Toto počínání navíc škodí z mnoha dalších důvodů a je jednou z příčin pozdějších obtíží, což přiznává i příbalový leták (podobně jako u dalších „běžných“ toxických farmak a vakcín). Ani sami nemocníci se na jeho podání neshodují, dle mnohých je u novorozence zcela zbytečné (i kdyby se jednalo o pravý vit. K, novorozenec vysokou dávku totiž nepotřebuje, naopak). Téma ze všech stran uchopuje zdařile Monika Vymětalíková na svém blogu v článku „11 důvodů, proč bych svému dítěti nepodala Kanavit“. 
  • umělá mléka, průmyslové příkrmy a kaše pro děti, které ale obsahují většinu z položek již zmíněných výše (pro organismus obtížně využitelné a z mnoha důvodů přímo škodlivé syntetické „vitamíny“/minerály, PUFA omega-3 a o-6 oleje, velkochovné sušené mléko, antinutrientní rostlinná mléka, probiotika, izolovaná/nestravitelná vláknina, FOS/GOS, lepek a nevhodné obiloviny, maltodextrin, někdy konzervanty, emulgátory…);
  • mateřské mléko je vždy tou nejlepší stravou pro dítě. Jeho složení odráží (ne)dostatečnou stravu a životní styl matky a její konzumaci degenerativních PUFA tuků, které se tak dostanou do mozku a dalších tkání dítěte ihned po jeho narození (viz článek o PUFA kapitola 12.). Případně je má dítě i kvůli výše zmíněným produktům (UM, příkrmy, omega-3 suplementy). Degenerativní PUFA nejsou v mozku a tkáních ve větším množství přirozeně samy od sebe!
  • …a veškeré vakcíny (vždy zásadní až trvalé narušení metabolismu, viz kapitola Co ne/mohou těhotné) a syntetická antibiotika již byla zmíněna výše (vč. vhodných, bezpečnějších a dokonce silnější přírodních antimikrobiálních látek). Ale pro jejich stěžejní dopad na zdraví je znovu připomínám. 

Pokud vás k tomu napadají myšlenky tipu „vyčleňování z kolektivu“ nebo „strach ze systému“, velmi doporučuji předposlední kapitolu BONUS 2. 

Bonus 1: Strava, suplementy pro malé i větší děti
Dítě nepotřebuje natolik odlišné věci od dospělého – kromě mateřského mléka a jeho výhradní konzumace v začátcích a kromě toho, že toho sní pochopitelně méně, než dospělý. Dítě však není jiný živočišný druh. Občas ovšem jako jiný živočišný druh vypadá podle chování rodičů a podle toho, co prezentuje farmaceutický a potravinářský průmysl v reklamách na speciální (a zpravidla přímo škodlivou) výživu nebo co radí mnozí „odborníci“, kteří se neřídí lidskou fyziologií.
A už vůbec dítě nepotřebuje speciální dětské průmyslové produkty (některé z nich byly vypsány výše, vč. umělého mléka obsahujícího velkochovnou mléčnou bílkovinu, PUFA a syntetické vitamíny/minerály), ani nepotřebuje další fyziologicky nevhodné faktory, o kterých se tu stále bavíme. Co se týče stravy, tak zařazení průmyslově zpracovaných příkrmů dětem znamená narušení hormonální rovnováhy a střevního zdraví již od útlého věku. Mimo mateřské mléko je vhodné dítěti později dávat suroviny spadající do pro-metabolické stravy, akorát rozmixované, kašovité, měkké a želatinové konzistence. Vhodná doba na to je individuální dle vývoje konkrétního dítěte, obecně se ale uvádí, že do 4 měsíců má dítě méně trávicích enzymů a mělo by mít jen mateřské mléko (nebo tip viz níže místo umělého mléka, pokud matka vůbec nekojí). Je vhodné kojit ale samozřejmě mnohem déle než 4 měsíce – mnohým dětem mateřské mléko stačí jako výhradní strava i v půl roce a není potřeba příkrmů. Stejně tak zavedení (fyziologicky vhodných) příkrmů neznamená skončit úplně s kojením. Příkrmy se obecně doporučují po 6. měsíci a ne dříve než ve 4. měsíci. Čím dříve se zařadí příkrmy, tím je vzniká větší náchylnost k infekcím – slabší imunita. Až třetina dětí přitom v českých porodnicích dostane během prvních hodin či dnů života (!) nějaký příkrm, tedy umělé mléko. Je to zcela nežádoucí, protože i jeden takový škodlivý příkrm mění dítěti střevní mikrobiom. Také to zkrátí dobu, po kterou je dítě výhradně kojeno. 


Ideální jsou pak tekuté a měkké výživné potraviny a domácí výrobky z nich (ovoce, 100% pomerančový džus bez dužiny, med, javorový sirup, cukr; dýně, cuketa, batát/brambor; kokosový olej a bio máslo, vývary z kostí, hydrolyzovaný kolagen, želatina a pudink z ní, bio kravské nebo kozí/ovčí mléčné výrobky, bio žloutek…). Neopomíjejte živočišné výrobky v bio kvalitě, grass-fed a z malých farem! Ovoce, džus a jednoduché cukry jsou skvělé jako palivo**, ale nestačí. Děti mívají potom hlad a živiny z (mletého) masa, jater (jednou týdně nebo vícekrát malé množství), vajec/žloutků, krevet, bílých ryb, mléka/tvarohu potřebují a mají rády. Obzvlášť, pokud máte méně mateřského mléka.

Samozřejmostí je bio kravské nebo ještě lépe (pro malé dítě) kozí mléko. Kozí mléko se totiž více blíží mateřskému mléku, lze k tomu přidat kvalitní bio/kozí kolostrum, trochu cukru a malé množství kvalitního vit. K2 v tekuté formě a vit. E (produkt bez PUFA olejů). Může z hlediska živin suplovat mateřské mléko nebo ho doplnit. Pokud ho používáte místo mateřského mléka, tak má kozí mléko na 100 ml více bílkovin než mateřské – je vhodné ho proto trochu naředit vodou a tuk (dojde totiž tedy k jeho snížení) doplnit trochou hypoalergenního kokosového oleje bez vůně a naředěné sacharidy doplnit cukrem. Můžete si vyhledat tabulku se složením mateřského mléka a úměrně k tomu se zařídit, případně mohu poradit. Později jsou pak na místě i (rozmixovaná vařená či případně mrazem sušená grass-fed) játra, která jsou pro tělo tím nejlépe využitelným multivitamínem a multiminerálem. To jsou tipy pro matky, které nemají svého mléka dostatek a uvažují o degenerativních umělých mlékách a průmyslových „výživách“. Na trhu je pak již kojenecká výživa  z kozího mléka, která ale obsahuje předpisově degenerativní omega-3 a o-6 a syntetické vitamíny a minerály v nevhodných formách. 
Lepší je neoptimálnímu kojení/nedostatku mléka předcházet fyziologickým životním stylem, ale mnozí přijdou k informacím v této situaci pozdě a dítě potřebuje náležitě jíst… Kojit bychom však se měly snažit za každou cenu a snažit se pro to udělat vše, protože mateřské mléko je nejlepší stravou pro dítě. Vždy je lepší alespoň nějaké mateřské mléko, než žádné. Zajišťuje nejen nenahraditelné živiny, ale i dobrou imunitu do budoucna a upevňuje vztah matky s dítětem – podobně jako přirozený porod.

Vsuvka: potravinářský průmysl bohužel myslí i na zvířecí mláďata a na trhu tak najdeme umělá mléka pro koťata a štěňata. Nejlepší je pro tyto situace kozí mléko, které je stravitelnější než kravské (které je v umělých kočičích a psích „výživách“). Kozí mléko je však méně výživné než kočičí mateřské. Má cca 2x méně tuku a bílkovin na 100 ml než mateřské kočičí mléko. Proto je vhodné do něj přidat tuk v tomto poměru (kokosový olej nebo i trochu žloutku) a bílkoviny (kolagen) a nebo také (kozí) kolostrum. Někteří měli úspěch i s kozím mlékem bez přídavků. Mělo by být teplé – nemělo by být úplně studené, ale ani vařící. V umělém mléce pro mláďata se nachází již zmíněné destruktivní PUFA tuky/oleje, syntetické vitamíny a minerály (pro zvíře nejsou dobře využitelné vč. syntetického vápníku – ten je velmi škodlivý) a základ tvoří sušené kravské mléko (často zoxidované a pro psy a kočky špatně stravitelné). Zejména kočka pak rychle, pár týdnů po narození, ztrácí schopnost trávit laktózu, takže přejdeme na přirozenou stravusyrové (přemražené) maso, vnitřnosti a kosti (ideálně nasekané kuřecí krky nebo najemno namletý prášek ze sušených vaječných skořápek – přirozený vápník je velmi důležitý; + kolagen). U psa postupně zařadíme i některé lépe stravitelné sacharidy. Taková strava je nejen zdravá a jediná vhodná pro domácí šelmu, ale i levnější než průmyslové výživy. Granule a konzervy pak kromě PUFA a syntetických vitamínů/minerálů škodí mnoha dalšími způsoby. Pokud už jsme chybovali, tak pak doporučuju přejít co nejdříve na přirozenou stravu a fyziologicky vhodnou péči, předejde se tak mnoha obtížím a zvířatům se prodlouží život bez bolesti. Každému majiteli pak doporučuji velký e-book pro zvířata, který je investicí na celý život a v ceně životů, která ušetří ve výsledku peníze i čas.

Když už dítě nějaké zuby má, může jíst vše, co dospělý člověk žijící dle své fyziologie a není ani nutno mixovat. Je skvělé naučit dítě samostatnosti v jídle co nejdříve a dát mu již od narození odpovídající palivo pro efektivní metabolismus vč. zdravého mozku a psychiky. Takové dítě potom neví, proč by mělo jíst mnoho z položek fyziologicky nevhodných „potravin“, které se staly pro společnost normou a které kolem sebe uvidí. Nemá tu potřebu. Zároveň je totiž taková strava nejen skutečně zdravá a normální pro náš živočišný druh, ale také chutná. O tom je více v článku Pro-metabolická strava: je omezující? , v 6. díle podcastu a doporučuji praktickou pasáž ke stravě od 1:27:33 v 7. díle podcastu. Tipy, jak stravu pro (a nejen 🙂 ) děti ještě více vylepšit najdete v e-booku a probíráme to pravidelně v konzultacích.
Pokud přemýšlíte o zavádění lepku a obilovin lepek obsahujících, luštěnin a dalších nefyziologických antinutrientních potravin typu brokolice (což většina dětí odmítá a rodiče snažící se splnit nemocnické „normy“ jim to nutí…), pak doporučuji Jak škodí lepek a jiné antinurienty. Dítě si opravdu nepotřebuje zvykat na významné narušitele metabolismu, trávicí soustavy (zejména střeva) a mozku. 

** Cukr v podobě zdrojů, kde je glukóza+fruktóza (sacharóza), není problém, děti ho velmi potřebují, stejně jako dospělí. Je to hlavní palivo pro efektivní metabolismus, naopak je prevencí i součástí řešení obtíží.  To, proč lidé mají problémy a vyšlo to i v některých studiích (vč. kazivosti zubů, kvasinek, nadváhy cukrovky, rakoviny), je ten, že jedí možná sacharózu, ale vedle toho velké množství škrobů (čisté glukózy), navíc škrobů obsahujících lepek a antinutrienty a/nebo v produktech, kde jsou i PUFA, konzervanty a další škodlivé látky. Obecně pak ve stravě mají koncentrované zdroje PUFA tuků a další nevhodné faktory v rámci stravy i mimo stravu, které jsou příčinou obtíží. Zároveň nejedí dostatek vitamínů a minerálů z kvalitních živočišných výrobků (auto potřebuje nejen palivo/sacharidy, ale i motorový olej/živiny). Cukr není viník, to je součást pochopení základních fyziologických procesů. Najdete to v samostatném přehledném příspěvku CUKR: co vám nedělá a dělat nemůže a starších Lži a mýty o cukru, Fruktóza+glukóza; Cukr – bílý a zdravý nebo Junk-food: ještě horší, než myslíte. Nebo v obsáhlém článku Sacharidy jako kamarád

Děti mohou i výše zmíněné suplementy/léčivé látky (v menším dávkování než dospělí) a upozorňuji na výše zmíněnou formu mycelizovaného oregána, které je vhodné dokonce i pro kojence /tip pro matky, které by napadlo dávat malému dítěti syntetická antibiotika, antivirotika nebo antimykotika/. 

Bonus 2: „Vyčleňování se z kolektivu“
K tématu doporučuji článek o tom, co je norma a co není, o pochutnávání si na odpovídající potravě a o praktických věcech okolo: Pro-metabolická strava – je omezující? A dodávám:

Lidé se někdy ptají, jak to mají udělat s dětmi – a strava je většinou vedle vakcín největší téma. Vím, že není lehké se probrat (začít se vzdělávat o fyziologii člověka a o podstatě zdraví z pohledu nezávislé vědy) za situace, když už jsme děti do nemocnického systému zařadili a nevhodné návyky jim z nevědomosti umožnili. Pro mnoho rodičů, kteří už zažili utrpení u sebe nebo právě dětí, které nevhodná tzv. „normální“ strava způsobila, to ale není už moc téma k diskuzi a pro otálení, pokud se již ke správným informacím dostanou.

Přivádí mě to vždy k zamyšlení, kam to člověk jakožto živočišný druh dospěl, když není schopen nebo nechce a to za jakýchkoli podmínek zajistit dítěti odpovídající stravu – základ samotného bytí (to samé u domácích mazlíčků), protože to úchylný systém nastavil jinak a víme proč. Nedokáží se za ně postavit, postavit se za jejich život a prospívání. Pak až řeší ony neblahé následky toho, že se dítě tzv. nevyčleňovalo z kolektivu (nebo domácí mazlíček) a že si to chtěli domněle ulehčit a se stádem ovcí splynout.

Většina lidí (a i většina z nás tady v minulosti) to dělá samozřejmě proto, že v nevědomosti zatím netuší a nebo podceňuje dopad toho. To samé platí u zcela zásadního faktoru jakým jsou dětské a zvířecí vakcíny nebo klasický porod v nemocnici. Nikdo nemůže s naším tělem ani s tělem dítěte dělat, co nechceme. O tom rozhodujeme jen my – akorát mnozí si ony destruktivní faktory přímo vyžadují nebo náležité informace nemají nebo si neumí svoje zdraví obhájit a život dítěte zachránit, když před sebou vidí bílý plášť a systém je různými více či méně sofistikovanými způsoby postraší (což je jeho podstatou). A mnozí lidé se za sebe a svůj život postavit neumí. 

A nejen u dětí a zvířat, ale to vše platí i u voleb a chování nás dospělých vůči svému životu a zdraví. O to horší to je, když už informace máme, ale z nejrůznějších osobních pohnutek zůstáváme ve starém a degenerativním. Není chyba, co jsme činili v minulosti z nevědomosti. JE CHYBA v tom ale pokračovat bez zaváhání, pokud už jiné (lepší) informace potkáme.
Platí to i pro prodejce a MLM škodlivých suplementů jako je omega-3, kteří se tím podílejí na systematickém zabíjení lidí i zvířat.  Zabíjení je použito bez jakékoli nadsázky a přehánění – jak víte ostatně už všichni, kdo znáte vlastnosti PUFA omega-3 a omega-6 a základy fyziologie; jak funguje metabolismus u lidí, ale i psů nebo koček. Pokud byste si měli vybrat na webech jeden jediný článek, tak je to PUFA: nikoli esenciální, ale toxické a na základě toho s jejich konzumací hned nutně přestat.

Bonus 3: Tzv. „těhotenská cukrovka“; chutě na sladké; cholesterol
K těhotenství se hodí zmínit ještě tzv. „těhotenskou cukrovku“* – další z fyziologických nesmyslů, které jsou rozšířené. Při těhotenství má mnoho žen zcela přirozeně zvýšený cukr v krvi, protože se uvolňuje z jater (zásobní glukóza), svalů nebo jako alternativní zdroj energie z tukových zásob – je to extra palivo navíc pro vývoj dítěte
* Pozn. k absurdnímu testu na cukrovku: spočívá v pozření velkého množství čisté glukózy. Na ni je potřeba velké množství inzulínu, velmi efektivní metabolismus a výkonná slinivka, nepřítomnost PUFA v krvi a tím tedy perfektní citlivost buněk na inzulín a jejich schopnost zpracovat velké množství glukózy. Čistá glukóza není vhodným palivem (zdrojem sacharidů) a natož samotná – pro nikoho! Je to i důvod, proč na fyziologicky vhodné stravě omezujeme škroby vč. těch bezlepkových (glukóza) a volíme převážně pro-metaboličtější zdroje cukrů, kde je glukóza+fruktóza zároveň! Nálož čisté glukózy by měl problém zvládnout i velmi zdravý člověk, co žije delší dobu fyziologicky… Zkrátka tyto testy jsou ušity na míru pro odpovídající diagnózu. 

Za cukrovku nemůžou sacharidy/cukry! Těhotenská „cukrovka“ nemusí být navíc cukrovkou!

Druhou věcí je, když zvýšení cukru v krvi ženy nezvládají často i mimo cukrovkářské testy (buňky ho nedokážou přijmout, proto jim je třeba špatně), protože tyto ženy nejsou metabolicky zdravé. Dnes se je to běžné. Mají totiž hodně PUFA omega-3 a o-6 v krvi, které se tam uvolňují v podobě volných mastných kyselin z tkání (protože je lidé desetiletí jedí a užívají na kůži). V krvi PUFA zabraňují metabolismu glukózy – zabraňují vstupu glukózy do buněk, zůstává vysoký krevní cukr a vzniká inzulinová rezistence (slinivka vystřeluje inzulín, který má za úkol dovést cukr do buňky, jenže to nelze, protože to blokují PUFA). Dále PUFA přímo ničí beta buňky slinivky – produkci inzulínu (tj. člověk ho nemá pak ani dostatek) a trávicí enzymy.  Je to hlavní příčina jakékoli cukrovky; netýká se to jen těhotných žen. Jak již bylo zmíněné, nepomáhá to, když lidé jedí nadbytek škrobu (navrch ještě obsahující agresivní lepek a další antinutrienty), protože škrob je velmi náročný na inzulín, je to čistá glukóza a neobsahuje fruktózu na rozdíl od zdrojů sacharózy (ovoce, džus, cukr, med, javorový sirup, bio kravské mléko, kozí mléko). Navíc většina lidí škrob jí v kombinaci s PUFA. Dále lidé žijí obecně proti své fyziologii, stresové hormony (kortizol, adrenalin, estrogen, serotonin) si zvyšují dalšími nevhodnými faktory/stresory, což všechno zabraňuje optimální produkci buněčné energie, metabolismu cukru a je to i přímo karcinogenní.

Řešením tedy není vyřadit a omezit sacharidy a už vůbec ne jednoduché cukry (z vhodných zdrojů fruktózy+glukózy – ovoce, džusy, med, javorový sirup, klasický cukr, bio kravské/kozí mléko). Jsou naopak to nejvýhodnější a nejzdravější palivo z mnoha úhlů pohledu na lidský metabolismus. Řešením není ani užívání inzulínuneřeší příčinu cukrovky jakéhokoli typu a je přímo škodlivé (slinivka přestává být stimulována vlastní inzulín produkovat) a dlouhodobě má vážné následky. Platí u lidí i zvířat (i těm podávání inzulínu škodí a neřeší příčinu cukrovky!).
Řešením je fyziologická strava (sacharidy ze zdrojů právě zmíněných + dostatek výživných živočišných potravin/bílkovin v bio kvalitě + přiměřeně nasycený tuk; vyřazení PUFA; omezení všech škrobů) a fyziologický životní styl jako takový (snižování stresových hormonů). 
Chutě na sladké jsou lidská přirozenost a obzvlášť v těhotenství, tělo si jen vyžaduje nejlépe dostupné palivo. Většina lidí ale chutě na sladké řeší nevhodným způsobembuď si cukry odpírá úplně a nebo je čerpá z nevhodných zdrojů (sladké pečivo a kombinace lepek/škrob + PUFA, umělá sladidla, velkochovné mléčné produkty, průmyslově zpracované potraviny obsahující právě jmenované + konzervanty, emulgátory). O tom už jsou ale jiné příspěvky (např. Lži a mýty o cukru nebo Fruktóza), celý článek Sacharidy nebo e-book). To je pak také důvod, proč často přiberou příliš tuku (a nejen) během těhotenství, který je nezdravý pro ně i pro budoucí dítě. 

Pokud vás také napadá řešit „vysoký“ cholesterol dle (nic nevypovídajících) krevních testů, tak doporučuji článek Cholesterol: jak je to s ním doopravdy.  Vysoký cholesterol sám o sobě problém není a nic vám nedělá (ve smyslu kardiovaskulárních obtíží, které se mu přisuzují). Poukazuje ale na jiný jev (pokud je vůbec vysoký), kterým je utlumená štítná žláza, nedostatek T3, tím i nedostatečná produkce progesteronu a testosteronu z cholesterolu. Pokud je tělo dlouhodobě pod stresem (nefyziologický životní styl a strava), produkuje o to více cholesterolu jako obranu – je to ochrana buněk před stresem.

Závěr: co teď a co když už jsme chyby udělali u sebe, dětí, zvířat?

Pro nápravu škodlivých kroků z minulosti, degenerace započaté u nás všech již v prenatálním stádiu a raném dětství, pro zkvalitnění přítomnosti a tím vytvoření lepší budoucnosti pro nás a naše potomky je nezbytné žít pro-metabolicky, dle lidské fyziologie postavené na nezávislé vědě a jasných faktech. Eliminujeme to, co metabolismus narušuje už od buněčné úrovně, blokuje produkci energie už od buněčné úrovně, nastoluje hormonální nerovnováhu (zvyšuje stresové hormony a činitele), je příčinou všech nemocí. A naopak zařazujeme to, co metabolismus fyziologicky podporuje a snižuje stresovou reakci těla (kortizol, estrogen, serotonin, histamin a prostaglandiny, prolaktin, bakteriální endotoxiny ve střevě).
V rámci cesty za zdravím je zásadní přijmout skutečnost, že jsem v tom opravdu sám, jen já se za sebe rozhoduji a jen já svým vhodným konáním se můžu uzdravit (nebo svoje malé, na mně závislé dítě a domácího mazlíčka). Není zde nikdo jiný. Pro většinu lidí je to těžké přijmout.

Jak nezbytný „základ“ uchopit? To najdete mimo zmíněné webové články a FB příspěvky přehledně a systematicky v Pro-metabolickém receptáři a průvodci ke zdraví dle lidské fyziologie. Každý, pokud se bude důsledně kroků v něm držet, tak může svůj stav (ať je jakýkoli) zvrátit k lepšímu.

Principy z článku se vztahují i k domácím zvířatům – psům, kočkám, hlodavcům, ptákům i hospodářským zvířatům. Dospělí i mláďata jsou „opečováváni“ současnou normou, která ale přirozenou normou není (nefyziologická strava – prodávaná umělá mléka, jakékoli granule, konzervy, vařené maso a jiná nevhodná domácí strava; nevhodné běžné, ale i některé propagované „alternativní“ suplementy; jakékoli vakcíny, farmaka – vč. syntetických odčervovadel a antibiotik, inzulínu, kortikoidů…). Proto dlouho tiše trpí, pak mají viditelné obtíže a život jim majitelé více či méně nevědomě ukracují a považují to za standard, který někteří dokonce ohněm a mečem obhajují ve své zaslepenosti a nezkušenosti. Současně uznávaná „dlouhověkost“ (a ještě s obtížemi) také přirozenou normou není! Mnoha zásadních chyb ve stravě, prevenci, ale i řešení obtíží (účinných látek a postupů) se dopouští i POKROČILEJŠÍ chovatelé nebo zastánci BARF. Ve svém přístupu spojuji dlouholetou praxi postavenou na nezávislé vědě. Na té však většinová péče nestaví. Jde o zisk (systematický průmysl s domácími mazlíčky) a ne o zdraví na prvním místě.

Vše do nejmenších detailů najdete v E-BOOKU Velký průvodce ke zdraví domácích mazlíčků, kde je to, co nikde ve veřejných článcích a v souvislostech nenajdete, vč. řešení konkrétních menších, vážnějších i akutních obtíží („co teď dělat“, jak vyhodnotit různé situace). Je odborný, ale praktický a čtivý! Proto má svoji cenu a není volně dostupný. Přesto si ho však může dovolit každý, kdo si chce v konečném důsledku ušetřit peníze, trápení a strach a prodloužit život svým svěřencům. Chyby jsme dělali všichni, ale zvířata, která jsme si dobrovolně pořídili, by neměla odnášet naši nevhodnou péči, když už teď nemusí.

 

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*