+ co je to „norma“
+ metabolismus BMW versus trabanta
+ čas a výmluvy; irelevantní názory (nezdravého, nenormálního) okolí
+ kam to necháme zajít na stravě pro otroky; kdy se změníme
+ závěr: Nic ve skutečnosti neztrácíte (opuštěním navyklého a degenerativního, co vám zkracuje a ničí život). Jen získáváte.
Před pár dny jsem se s jednou pokročilou klientkou dostala k tomu, jak skvělá ve všech ohledech pro-metabolická strava je. Sama od sebe konstatovala ke konci naší doplňkové konzultace to, co pozná každý, kdo to zkusí a nějakou dobu praktikuje a začne tělo dostávat do fyziologického normálu ( + odstraní kromě degenerativní, nefyziologické stravy i další nevhodné faktory, které metabolismus poškozují už od našeho dětství v současné „moderní“ společnosti, tedy nemocnickém systému).
Kromě pro nás všechny stěžejních a žádoucích výsledků, čímž je posun v rámci zdravotního stavu, zmiňovala právě i chuť („na co jíst nějaké průmyslové pečivo a sušenky – toxickou vatu nebo zoxidovaný karcinogenní PUFA junk-food, když je tu tolik dobrých a zároveň výživných věcí!“) a nebo praktičnost (oproti přípravě jídla v rámci různých „alternativních“ směrů, kdy hodiny čistíte, namáčíte, odšťavňujete, krájíte a upravujete většinu z antinutrientních degenerativních potravin, aby je bylo možné vůbec sníst. Jen to vám sebere více energie, než ji z takové stravy přijmete; dříve či o trochu později je vám zle a jste v podobném zdravotním stavu jako ti, co jedí klasický junk-food a jídlo neřeší).
Tento praktický a motivační článek odpoví nejen na tyto otázky:
- Jak velký vliv má fyziologicky vhodná vs. nevhodná strava na vznik jakýchkoli nemocí (u dětí, dospělých, domácích mazlíčků)?
- Co je to ubohá stravovací „norma“ (strava pro otroky systému) v posledních desítkách let?
- Kam AŽ zákonitě vede tato „normální“ junk food strava, ale také dnes „normální“ alternativní strava?
- Co je to současná zdravotní „norma“ a co je to opravdová norma (efektivní metabolismus); jaké mají symptomy?
- Jak se váš život vč. pracovního výkonu, finanční situace i šťastného bytí liší, když máte efektivní metabolismus jako našlapané BMW na rozdíl od nemocné většiny populace, tj. neefektivní metabolismus ála dosluhující trabant?
- Proč jsou peníze, čas, omezenost, nedostupnost u pro-metabolické stravy pouhé výmluvy, proč je lidé používají?
- Kdy výmluvy (bohužel až) používat většinou přestanou a správné informace (pokud je konečně najdou) zařadí důsledně do praxe?
- Proč „pro-metaboliťáci“ občas mohou „prasit“ bez úhony, ale přesto to většinou nedělají a nepotřebují?
- Ztrácíme se zásadní změnou něco nebo naopak jen získáváme?
Nevhodná strava je vedl většiny škodlivých farmak a vakcín nejvýznamnějším fyziologickým stresorem (tj. příčinou všech zdravotních obtíží od rýmy přes deprese až po rakovinu). Jak to přesně dělá zjistíte z e-booku vč. řešení, z článků Strava podporující zdravý metabolismus, Přát si zdraví nestačí nebo třeba v tomto FB souhrnu o vzniku obtíží.
Je vhodná strava omezující? Pro-metabolická strava pro nás, co takto žijeme, omezující není. Zdůrazňuji slovo žijeme – není to jen jídlo, je to přirozená součást našeho bytí. Je to strava, která podporuje lidskou fyziologii a efektivní metabolismus – tedy to, co by mělo být a je normální. To ostatní (normál většiny nebo normál různých alternativců) normální není. A proto nám nedělá problém toto „dodržovat“. Jaký problém totiž je dodržovat jedení těch nejchutnějších a zároveň nejvýživnějších potravin, jaké jsou na světě k dispozici?
Nejedná se o žádný stravovací módní směr, dietu. Je to zohlednění toho, co tělo potřebuje na základě nezávislé vědy (a to už od produkce buněčné energie a následně hormonální rovnováhy) a co naopak nepotřebuje, co buňky degeneruje, zvyšuje stresové činitele, hormonální nerovnováhu a vede jakožto hlavní příčina k obtížím od těch zprvu menších až po ty nejvážnější. Navíc je to pestré, vyloženě chutné (+ variací je také mnoho, pokud si to chce člověk ozvláštnit), výživné a proto celoživotně udržitelné.
Nechceme jíst nic jiného, protože nejen, že nás to z velké části vyvedlo ze zdravotních obtíží, co jsme měli, ale trvale se na tom cítíme skvěle, co se energie i jiných zdravotních parametrů týče. A chceme se cítit skvěle pořád
Problém je ale to, že většina lidí neví, co je to skutečná zdravotní norma. Jejich stav neefektivního metabolismu, utlumené štítné žlázy a celkové hormonální nerovnováhy jim přijde docela normální (systém to tak prezentuje a také neznají základy lidské fyziologie):
nízká tělesná teplota (studené ruce/nohy, zimomřivost – dlouhodobá norma je 36,6 – 37 °C!), nadváha, trávicí obtíže, výkyvy energie a únava, nespavost, ekzémy a alergie, malá chuť k jídlu (nebo naopak trvalý pocit hladu), nepravidelný cyklus/PMS, předčasná menopauza, nezájem o sex a druhé pohlaví (porno se nepočítá), chronické nebo pravidelné infekce a virózy atd.
Normální to pro ně je, pokud se to týká těchto „menších“ obtíží, dokud jim to tedy ještě neomezuje život a jakž takž to ještě nějak „utáhnou“ a přežívají…jenže to nikdy z podstaty lidského metabolismu netrvá věčně. A většina se pak diví, že na ně onen větší problém, co už jim život omezuje, najednou spadl „náhodou“ a ze dne na den. Nespadl, rozvíjel se desítky let a to díky nevhodnému životnímu stylu už od našeho raného dětství a předcházely mu ony „normální, menší“ obtíže.
Přičemž pak lidé zpravidla volí nevhodná řešení onoho problému, která jim zdraví ještě více podlomí (minimálně dlouhodobě a někdy i rovnou).
Důležité je si taky uvědomit, že pokud jsme v neoptimálním zdravotním stavu a chceme se teď uzdravovat, tak bychom se měli snažit O TO VÍCE žít a jíst pro-metabolicky – pokud napravujeme již vzniklou a zpravidla velkou škodu. Sem patří i jídla v restauracích nebo junk-food, který do těla nepatří (lepek, PUFA omega-3 a omega-6 a jejich zdroje, konzervanty v průmyslově zpracovaných potravinách a látky, které na obalech ani nejsou uvedené…). Vyhýbala bych se mu, pokud vám jde o to, se teď uzdravit a posílit. To samé platí pro těhotné, kojící nebo ty, kteří chtějí dítě počít!
Jiný případ potom je, že ve zdravém, stabilizovaném, zklidněném stavu my „pro-metaboliťáci“ občas něco méně ideálního sníst můžeme a tělo to zvládne bez větší úhony, protože máme výkonné trávení a především stresové hormony a prozánětlivé faktory držíme dlouhodobě nízko. Vtip je ale v tom, že to většina z nás nedělá, nemá důvod. Nejen pro to, že nechceme zbytečně fyziologické stresory a jedy, když víme, jak dobře se jede na odpovídající palivo. Ale taky pokud jsme zdraví, vyživení, máme dostatek energie i mikroživin, tak nemáme na to chuť. Tělo nepřirozené věci přirozeně nechce.
Pokud jíme v restauraci, tak vybíráme alespoň jídlo, které má minimum PUFA tuků, není tam lepek jako zdroj sacharidů (tzn. brambory, batáty, bílá rýže, 100% ovocný džus) a je tam aspoň živočišná bílkovina (parmigiano reggiano/grana padano, bílá ryba bez kůže, zvěřina – pokud nemají nějaké farmářské/grass-fed maso). V Praze chodím s přáteli občas do restaurace, kde mají prapůvodní 🙂 americký styl: burger z bio grass-fed hovězího a hranolky smažené v hovězím loji (bez PUFA olejů)… a nabízejí ho automaticky i ve verzi bez nestravitelné lepkové hmoty (housky). Majitelé pravděpodobně ani sami neví, jak vhodnou věc – na poměry fast-foodu – tam mají. Osobně to úplně nevyhledávám, ale máme to spíše jako společenskou událost, že se někde sejdeme a zároveň sníme venku něco, co je přijatelné /klientům, kteří mají ale zatím větší trávicí obtíže nebo cukrovkářům na začátku bych to nedoporučila. Brambory ve formě hranolek mohou být těžší na strávení a pro cukrovkáře je to příliš škrobu v podobě čisté glukózy bez pro ně obzvlášť žádoucí fruktózy, která by s metabolismem cukrů pomohla/.
V porovnání s pro-metabolickou stravou je junk-food chudou nevýživnou potravou, po které je člověk unaven, je mu těžko (nebo má naopak ihned hlad) a po čase zákonitě dojde k degenerativním obtížím…a současné populární stravovací alternativní směry bývají hladovkou s nestravitelnými potravinami nebo biologicky stresovým režimem, na kterém člověk dospěje po čase k té samé degeneraci.Vzniká fyzicky i psychicky nemocná společnost v područí nemocnického systému – společnost lidí na něm závislých, kteří konzumují stravu pro otroky a další nemocnické produkty, které jim v začarovaném kruhu nedovolují se z otroctví vymanit. Vymaní se ti, kdo zažijí natolik silný osobní zdravotní otřes, že je donutí ke změně (často jim pro přežití nic nezbývá). Začnou potom zkoušet alternativy a po měsících/letech pochopí, že i ty jim dlouhodobě nepomůžou a jsou jednou ze součástí systému. Všechny cesty je dovedou k fyziologickému přístupu ke zdraví, který nevychází ani z mýtů „jedna paní povídala“ , ani z „vědy“ zaplacené farmaceutickým, potravinářským a suplementačním průmyslem.
Skvělá kondice také úzce souvisí s vaší finanční situací a schopností (si) tvořit. I pokud zatím neřešíte závažnější obtíže, tak je rozdíl v tom, jaký podáváte pracovní, sportovní a obecně životní výkon jakožto našlapané radostné BMW s dostatkem toho nejkvalitnějšího paliva… a nebo zda se stanete rozpadajícím se trabantem, protože do sebe dáváte málo a z toho mála ještě odpad.
Žijete pak životem práce-domů-gauč-pivo (někteří zelené smoothie) a pokud, tak výkonu dosáhnete jen zdvižením stresových hormonů (výkon podáváte nezdravě na rozdíl od toho BMW a vede to k nemoci) a/nebo se stimulanty typu káva a tabák (v tomto kontextu jsou nevhodným stresorem). Takových lidí je stále většina i mezi polo-vědomými. Škoda, začarovaný kruh totiž lze velmi přesně rozetnout.
Někteří používají výmluvu „nemám čas vařit, nakupovat…“. Času budou mít plno, až zůstanou díky zdravotním obtížím doma. Na chození do práce či za zábavou už nebudou mít kondici. Další fáze je pak upoutání se na postel, kdy si PŘEJETE, abyste MOHLI si jít do vlastní kuchyně uvařit (nebo dokonce jet na nákup) a nevyčerpalo vás to k smrti.
Vařit si a shánět potravu bylo vždy v minulosti normální a priorita. Dá se ale zkombinovat i s moderním životem, pokud se zpočátku zajímáte a zjistíte si, kde věci koupit (dnes je nabídka vhodných potravin i v supermarketech, vč. bio živočišných potravin, a na internetu) a zautomatizujete si úkony v domácnosti. Vypadám jako někdo, kdo tráví čas nepřetržitě v kuchyni*, v obchodě? Nezvládala bych záběr činností, jaký teď mám. Proč si tento záběr ale můžu dovolit? Právě díky odpovídajícímu palivu, které mě dostalo ze dna na vrchol, na kterém se držím a ještě ho stále posouvám výš. /*Domácí práce mi ale nevadí/
I kvalitní potraviny vč. těch bio kvalitě se dají koupit levně, ve slevách do zásoby (!) nebo se dají dělat kompromisy a omezit to, co není tak důležité vzhledem k obsahu energie nebo důležitých mikroživin. Navíc, kde jinde utrácejí lidé, kteří si stěžují, že nemají peníze? Nevadí jim utrácet peníze za fyziologické jedy (to slovo se tu opakuje ale je tak výstižné…). Jaké je jejich dlouhodobé nakládání s majetkem? Rozložení investic? Myšlení a tvoření z pocitu nedostatku vs. hojnosti? K tomuto tématu doporučuji nedávný FB příspěvek o ekonomice, inflaci/růstu cen, co se teď děje a jak to souvisí se zdravím.
Čas, nedostupnost a peníze jsou pouze výmluvy lidí, co nechtějí. Pochybuje ten, kdo nevyzkoučel takto dostatečně dlouhou dobu žít a zatím (ke své velké škodě) nechápe, proč by měl.
Veškeré zdravotní obtíže v dospělosti a obtíže našich malých dětí jsou započaty už v prenatální stádiu a to na základě našich nevhodných voleb (našich neuvědomělých rodičů). Pro nás, kteří už chápou všechny souvislosti, je to bolestivý pohled na životní styl většiny „běžných“ lidí, kteří se chystají mít děti; ženy, které už těhotné jsou; nebo rodiče, kteří systematicky devastují sebe i malé děti tak, jak je to „normální“ nebo „alternativně zdravé“. Důsledky jsou jako přes kopírák pořád stejné, případ od případu.
Vlastní zkušenost je bohužel nepřenositelná…a přesně ty největší chyby (život/smrt) potřebujeme udělat, abychom se vůbec ke správným informací dostali a potom je zejména začali praktikovat. Mnoho lidí zde se považuje za vědomější. Jenže skutečně vědomý člověk, i pokud větší zdravotní obtíže nemá, tak když už na ty z (hlediska lidské fyziologie) správné informace narazí, tak neotálí a uvede je do praxe…ví, že to nechce dohnat dál.
Čím hlouběji to necháme dojít, tím obtížněji to jde nejen fyzicky, ale i psychicky vzhůru. S ještě více podlomenou psychikou, která se odvíjí od nevhodných fyzických faktorů, se nám věci ještě hůře mění a tlak naší současné situace ustojí. Je to začarovaný kruh a v praxi s lidmi to řeším neustále.
Kvůli názoru okolí, že jsem „jiný“ (tj. normální) – navíc od nevědomých, nezdravých a v tomto ohledu tedy hloupých lidí (kteří si navíc následky toho ještě sami ponesou), bych tudíž zdraví svoje, svých dětí a domácích zvířat opravdu neničila a nezničila. Mnoho lidí však stále operuje uprostřed svého nevědomí nebo polo-vědomí s myšlenkou, kterou se zároveň uchlácholí: přeci by se to nemohlo prodávat a nabízet, kdyby to bylo tak škodlivé; přece by to nemohl někdo doporučovat! Prodává, nabízí a mohl – nemocnický systém, který je systémem pro svoje vlastní zájmy. A taky kde je poptávka (nevědomých, pohodlných, nezdravých), tam je odpovídající nabídka (nemocnické produkty a služby).
Závěr:
Informace na základě fyziologie a nezávislé vědy zachraňují životy – ve světě, kde jede propaganda ve prospěch nemocnického systému a byznysu, na úkor (nevědomých) lidí. Ti se však mnohdy svých návyků a omylů drží až téměř do konce, kdy dovedou na zdravotní dno sebe, svoje děti i domácí zvířata. Bez velkého utrpení na svém vlastním těle a významném metabolickém poškození však zpravidla není ani posunu a ochoty začít žit fyziologicky (tedy jako živočišný druh člověk, kterým jsme). Škoda. Je to nejdříve nové, brzy ale v podstatě přirozené a snadné, později velmi příjemné a radostné… a hlavně to přináší výsledky nevyčíslitelné ceny.
Nic ve skutečnosti NEZTRÁCÍTE (opuštěním navyklého a degenerativního, co vám zkracuje a ničí život). Jen ZÍSKÁVÁTE: fyzické i psychické zdraví, přirozenou a pěknou vizáž, sílu pro život beze strachu, prodloužení radosti se zvířecími mazlíčky bez starostí… a nezávislost.
Pro děti i dospělé je stále k dispozici mnoho pochoutek, které nepoškozují zdraví nebo jsou dokonce i pro zdraví nezbytné. V e-booku Pro-metabolický receptář a průvodce ke zdraví dle lidské fyziologie takové najdete samozřejmě taky!Proč jsou domácí zvířata nemocná a předčasně umírají? Většinová péče nestojí na nezávislé vědě, fyziologii zvířat a normou se stalo to, co přirozenou normou není. Normou se staly i obtíže a nízký věk dožití, který není žádnou dlouhověkostí (10-18 let u psů/koček a 6 let u králíků a ještě s obtížemi). Fyziologicky správná péče přitom není ani dražší, ani složitější. Zásadních chyb ve stravě, prevenci i řešení obtíží se dopouští i pokročilejší chovatelé nebo zastánci BARF. Chyby jsme dělali všichni, ale zvířata, která jsme si dobrovolně pořídili, by neměla odnášet naši nevhodnou péči, když už teď nemusí.
Jak předejít bolesti a strachu a jak již vzniklé obtíže a nemoci u zvířat vhodně řešit? To vše a do nejmenších detailů najdete ve Velkém průvodci ke zdraví domácích zvířat! Najdete zde v důležitých souvislostech informace, které nikde veřejně nejsou (vč. řešení konkrétních menších, vážnějších i akutních obtíží („co teď dělat“, jak vyhodnotit různé situace). Je odborný, ale čtivý a srozumitelný pro každého. E-book se zaměřuje velmi detailně na psy a kočky, ale obsahuje také kapitolu o hlodavcích a mnoho principů z něj (a vč. léčivých látek) mohou pro zdraví využít i jiná zvířata – ptáci, plazi nebo hospodářská zvířata.
Eli, doporucite prosim ty restaurace v Praze, kde maji hranolky smažené v hovězím loji? Par jich mam, ale zase nemaji bio burgery, ale pokud muzete doporucit dalsi, bylo by super. dekuji!
Veroniko, https://belohorska.ftfck.cz/ Mají dvě sídla, toto je na sezení, to druhé v Holešovicích je take-away.
Hlavní je, že je to maso z grass-fed krav a ještě bio chovu a mají i naked verzi (bez lepkové housky, burger jen na hranolkách) rovnou v nabídce. Akorát je potřeba říct obsluze ihned, že máte zájem o tuto variantu. Není to přeplácané jako jiné burgery, omáčku/kečup si lze dát (třeba i vedle) nebo nedát, to samé cibulka nebo cheddar, lze s i bez.
Napíšete Vaše tipy v Praze? Viděla jsem ještě jednu dvě restaurace s bio burgery, ale všude jsou hranolky v PUFA a nebo jiné nepoživatelné přílohy… 🙂
Fantasticky, diky moc za tip Elisko! A mate presne pravdu, nekde maji bio maso (treba Stejkarna ma fantasticke bio steaky (nejsou na normalnim jidelnim listku, jsou na specialni nabidce v restauraci), ale hranolky delaji taky z pufa, ach jo)
V restauracich prakticky nejim, (chci znat puvod vseho a jim prakticky jen bio), ale obcas je fajn zajit s prateli ci s pritelem. Myslim, ze kdyz je to jednou za cas, clovek si dat dobry vitamin E a jeste zafunguje „joy factor“, tak myslim, ze jednou za cas to jde (ale hodne jim to vzdycky jeste stizim, ze chci, aby mi to udelali na masle, nic vic asi nejde, ghee vetsinou moc neznaji, kokos namaji)
hranolky v loji maji zde, ale uz zase ne bio maso https://www.lagare.cz/menu/a-la-carte/
tady jsem jeste nebyla, ale doporucovala mi kamaradka, hovezi pry z farmy z volneho chovu – tak to chci zkusit a ujistit se s tou farmou, co to je zac https://praha.ossegg.com/
https://www.bruxx.cz/menu/ obcas si dat ustrice nebo musle urcite neni spatny, zase je v nich dost zinku a i naka med
nebo tohle https://www.lesmoules.cz/menu/a-la-carte-2/, tam jsem mela divocaka s hranolkama a bylo to teda vyborny
tady je taky delali v hovezim loji, ale teda koukam, ze to uz neni na listku, ale myslim, ze to snad nezmenili https://www.nejenbistro.cz/menu/
https://www.arthurspub.cz/ hovezi by melo byt grass fed a hranolky v loji 🙂
Rádo se stalo. Máte dobrý přístup, přesně to je v podstatě normální a tedy to, jak by to měl mít každý – viz článek, pod kterým teď diskutujeme 🙂
Moc díky také za další tipy na restaurace s bio/grass-fed masem, prohlédnu to! Co se týče ústřic, tak v ČR se shánějí čerstvé právě velmi těžko, ale je to skvělý zdroj zinku. Právě proto jíme jako alternativu aspoň krevety (mražené, bez konzervantů): http://www.facebook.com/EliHealth.cz/posts/1957047937819525 a nebo taky mušle.
Mějte pěkný zbytek dne!
Eliška
hezký den, moc by mě zajímalo, zda se pomocí dodržení vašich rad, může po čase zlepšit vidění, a to zostřit vidění u slabé krátkozrakosti a zbavení se sklivcových zákalek
Dobrý den Ilono, zlepšení je možné. I zdraví očí se velmi odvíjí od stresové zátěže těla (a tedy ne/efektivního metabolismu) a odpovídající stravy, která poskytuje dostatek živin a neobsahuje to, co vstřebávání živin narušuje, stresovou zátěž těla prohlubuje a narušuje metabolismus už od buněčné úrovně (PUFA, antinutrienty atd.). Může tomu pomoci jako „nadstavba“ i pár vhodných látek, které probírám v rámci konzultací. Bez fyziologického „základu“ se ale neobejdeme, bez něj ani dobrá nadstavba ke zdraví nevede.
Eliška
Dobrý den, zajímá mě Váš názor na tzv. překyselení organismu, je mnoho alternativců, kteří na to kladou velký důraz – měření Ph moči atd. Děkuji.
Dobrý den Pavle,
překyselení organismu není potřeba řešit z pohledu na ph potravin – jednak má před pozřením potravina jiné ph než po pozření a jednak se tělo snaží prostředí vždy vyrovnat tak, aby vytvořilo prostředí pro přežití. Pokud by to nedělalo, bude zde většina lidí dávno mrtvých.
Je paradox (nicméně nic kupodivu z podstaty věci http://www.elihealth.cz/dzungle-ve-zdravi ), že mnoho alternativců, kteří toto řeší, hned vedle toho propagují látky nanejvýš toxické, které poškozují metabolismus na všech úrovních a to už od té buněčné – zdroje PUFA omega-3, lepek a antinutrienty, množství vlákniny, škodlivé suplementy a stresující faktory mimo stravu na principu přebíjení stresu stresem (ponory do ledové vody, hladovky, low-carb, běh…) a naopak tělu upírají látky a potraviny vysoce prospěšné.
Pokud člověk jí a žije tak, že to zohledňuje naši fyziologii, tak překyselení řešit nemusí a neřeší.
Eliška