Zuby: co jim škodí, co prospívá

Kompletní rozcestník ke zdraví zubů a kostí dle fyziologie
Aktualizováno 28. 1. 2023 

  • Přístup ke zdraví (a nejen) zubů; co je podstata a skutečná prevence.
  • Co škodí a co prospívá zevnitř i zvenku:
    strava
    (vč. častého podjídání se!), suplementy, pasty a ústní vody, farmaka, zákroky.
  • Cukr není příčina kazů a (nejen) zubům sám o sobě neškodí.
  • Zuby a kosti u domácích mazlíčků a zvířat🐾 – příčiny problémů, proč to lidé řeší zcela škodlivě, jak předcházet obtížím a funkčně léčit ty vzniklé?
  • Přemýšlivý závěr pro dospělé, děti i jejich zvířata.
    V textu najdete prokliky na články, které se zmíněným tématům věnují podrobněji a vysvětlují dané jevy. Doporučuji přečíst nejdříve celý text a pak se k odkazům vracet. Díky svému zájmu o zdraví zubů a kostí se dozvíte komplexní zdravotní informace a vhodný přístup při řešení jakýchkoli obtíží. Z podstaty fyziologie mají problémy podobné příčiny, v těle vše se vším souvisí. Dozvíte se cenné informace k domácím zvířatům🐾, kterým již nemusíme nevědomky ubližovat, ušetříme si starosti i peníze. Zdravotní obtíže i u nich se rozvíjí dlouho, než jsou viditelné! Metabolické poškození probíhá dlouho uvnitř kvůli chybám v rámci současné normalizované péči i zásadním chybám na BARF a „alternativách“. Průmyslu s domácími zvířaty nejde o zdraví na prvním místě, ale o zisk. Lidé tomu dokonale podléhají („věříme svým odborníkům“) a doplácí na to na nás závislá zvířata.  

Přístup ke zdraví (a nejen) zubů

Pokud jste si zuby již výrazně poškodili, tak ještě máte šanci dle dodržování principů níže zastavit další nežádoucí a škodlivé procesy v dutině ústní (a nejen tam, v těle vše se vším souvisí na základě biochemických/hormonálních procesů). Také se můžete vyvarovat dalších chybných zákroků doma, u zubaře a na zubní hygieně. Zdraví zubů se buduje dlouhodobě, ale pořád se dá značně podchytit a leccos zvrátit v každou chvíli (dokonce i začínající zubní kazy). Ti, co si ještě zuby nepoškodili, mají možnost to nenechat dojít dál… stejně tak jako i na jiných tělesných úrovní a u jiných obtíží. Platí u lidí i u zvířat.

Někteří lidé, kteří se věnují zdraví v souvislostech po bolestných zkušenostech u sebe, dětí i zvířat, již do všech důsledků pochopili, že návštěvy nemocnického systému jim zdraví bez výjimky podlamují (s ojedinělou výjimkou akutní chirurgie po náhodné nehodě, úrazu). Mnohdy je ale jejich posledním přesvědčením o „nezbytné péči“ pravidelná návštěva zubaře a zubní hygieny. Zubař nebo zubní hygiena není žádná prevence a není v mnoha případech ani řešení. Často je to vyloženě škodlivé a má následný dopad na zdraví a to nejen na úrovni zubů (viz níže). Každý má ale odpovědnost za své zdraví ve svých rukách a jedná na základě svých svobodných rozhodnutí – nikdo za něj odpovědnost nenese (tento princip ovšem mnoho lidí stále nechápe).
Co se týká principu těchto „preventivních kontrol“ – co je to za prevenci, když se lidé na místě dozvědí, že už mají problém? To je opravdu bizarní. Skutečná prevence vypadá jinak a připomeneme si ji v tomto článku. Pokud problém pak ještě na kontrole neobjeví, tak jsou lidé falešně uchlácholeni, že je vše v pořádku a vše dělají správně. Není a nedělají, pokud se v rámci stravy a životního stylu neřídí dlouhodobě naší fyziologií a tedy fakty o tom, jak funguje organismus, jaké látky a postupy ubližují (metabolismus podrývají, zvyšují stresové činitele), jaké naopak prospívají (zajišťují efektivní metabolismus, dostatečnou produkci energie, nízké stresové hormony, zdravé tkáně…). Přesně proto pak vzniknou obtíže a to i v dutině ústní.

Lidé chodí k zubaři, neřeší příčinu, zubař vykoná drahé „řešení“, přičemž často lidé právě kvůli onomu „řešení“ a také kvůli neřešení skutečné příčiny navštíví zubaře znovu… a znovu… a na sklonku života nebo i dříve skončí s umělým chrupem nebo minimálně vyzáplatovaní plombami a také mnoha zdravotními obtížemi, které si s tím vůbec nespojují. Mají však dojem péče o sebe. Je to „norma“, „jinak se to ovlivnit nedá“ a nebo je to přeci „nutné“. Není.

Problémy v dutině ústní mají stejné příčiny jako jakékoli jiné obtíže vycházející z utlumeného metabolismu a hormonální nerovnováhy – z působení fyziologicky nevhodných faktorů a to už od prenatálního stádia vývoje a raného dětství. Věnujeme se jim zde na webech i na FB EliHealth v pravidelných příspěvcích (a často v kontextu současné doby, která vše ukazuje více než kdy dřív).
Za zdravotní obtíže a u zubů nevyjímaje nemůže špatná genetika, která by na nás a naše předky spadla náhodou (není hlavní příčinou žádných obtíží, ale slouží pro lidi jako pohodlná výmluva a vzdání se odpovědnosti; celý koncept genetiky a testy jsou také výnosný byznys – více o tom v příslušné kapitole v tomto rozcestníku ke zdraví). Za obtíže nemůže ani špatné čištění. Čištění zubů mnozí lidé přeceňují a podstata jim uniká. Navíc používáním nevhodných past a karcinogenních ústních vod (viz níže) si sklovinu a zdraví zásadně podrývají. Za zubní kazy nemůže ani cukr (sacharóza) sám o sobě, to je dnes bohužel ustálený fyziologický nesmysl (více o tom dále v článku). 

Jediným problém, který se ovlivňuje naším konáním trochu obtížněji a na který nám založili naši rodiče a další předci, je šířka čelistí a tvar hlavy. Mnozí lidé v „moderní společnosti“ trpí tím, že mají příliš úzkou lebku, malé čelisti, drobný či protáhlý obličej a proto se jim nevejdou do dutiny ústní všechny zuby, rostou křivě, tlačí na sebe apod. Tento jev mj. popsal v první polovině 20. stol. kanadský zubař Weston A. Price ve své knize Nutrition and Physical Degeneration (spojoval nedostatečnou moderní výživu s fyzickou degenerací). Jako „řešení“ lidé volí rovnátka, což není zdravá volba. Příčinou tohoto jevu je, že naši rodiče měli před a během těhotenství nedostatek živin z vhodných zdrojů potravin (tj. zejména K2, živočišný vitamín A – retinol, živočišný vápník v poměru k fosforu, B vitamíny a aminokyseliny z živočišných potravin v bio/grass-fed kvalitě a z malých farem) a taky nedostatek paliva (tj. nedostatek energie z vhodných zdrojů pro-metabolických sacharidů v podobě sacharózy a fruktózy, které jsou nejlepším palivem pro buňky a efektivní metabolismus). Ani my to zpravidla v raném dětství nedostávali a naopak jsem byli živeni a opečováváni fyziologickými škodlivinami. Je to další z příkladů, proč je nutné začít jíst a žít pro-metabolicky co nejdříve, co na informace narazíme a máme tu možnost konat lépe, než v minulosti a než naši rodiče. 

Co škodí a co prospívá zevnitř i zvenku

Zdraví zubů začíná „ZEVNITŘ“ a to na prvním místě od stravy!

Začneme nejobecnějším negativem. Většina lidí, co se na to cíleně nezaměřuje, se podjídá – co se týče energetického příjmu (kcal). Ač si myslí opak a přeceňují se; může za to i obecné dogma „zdravotní obtíže a nadváha jsou z přejídání se“. Metabolismus je pak v útlumu, stresové hormony vysoké, tělo nemá dost energie na zdravé fungování všech systémů, vč. imunity nebo zdraví zubů. To platí u jakýchkoli obtíží. Mnozí lidé ani pravidelný pocit hladu nemají, protože podjídáním se a nefyziologickou stravou již dosáhli metabolického útlumu, organismus jede na úsporu a nevysílá ani signály hladu. Nejen co jíme je důležité, ale také kolik jíme. Potřebujeme dostatek paliva (kalorií) pro generování buněčné energie a efektivní štítnou žlázu, pro udržení nízké hladiny degenerativních stresových hormonů kortizolu, adrenalinu, estrogenu a serotoninu (Na prvním místě chceme zejména palivo z dobře stravitelných zdrojů sacharidů: jednoduchých cukrů v podobě kombinace glukózy+fruktózy jako je ovoce, OJ, med, javorový sirup, bílý cukr, kravské, kozí nebo ovčí mléko v bio kvalitě/ z prověřené malé farmy).
Pokud jíme nedostatek potravy na množství (u většiny chybí zejména sacharidy a/nebo živočišné bílkoviny), nemůžeme sníst ani dostatek mikroživin (vitamínů a minerálů). 

V rámci toho co jíme, je pak škůdcem z pohledu konkrétně na zuby, dásně nebo infekce v ústech 1) nadbytek antinutrientů a 2) nedostatek minerálů a vitamínů z výživných živočišných potravin.
1) Tj. nadbytek obilovin (a škrobu jako takového), luštěniny, ořechy, semena (lepek a další antinutrienty, fosfor) a koncentrovaných zdrojů PUFA omega-3 a o-6. To vše zapříčiňuje, že se nevstřebávají minerály, že se odvápňují kosti a zuby a vápník usazuje v měkkých tkání, kde ho nechceme* a že vznikají zánětlivé procesy.
* Kalcifikaci měkkých tkání způsobuje nadbytek fosforu, nedostatek vápníku (z mléka a mléčných výrobků) a tím zvýšení stresového PTH/parathyroidního hormonu, který vyvolá odvápnění kostí/zubů. Vápník se pak může ukládat do měkkých tkání. Fosfor se kromě obilovin, ořechů a semen nachází také ve svalových částech masa – i proto nechceme v rámci živočišných potravin jíst jen svalovinu. Kalcifikaci měkkých tkání působí také suplementace „vitamínu“ (prohormonu) D3, která škodí i z dalších důvodů. 

2) A naopak zuby a kosti trpí nedostatkem vitamínu K2, retinolu (živočišný vit. A), vápníku, zinku, mědi, selenu a dalších minerálů. To vše je v kvalitních živočišných potravinách (grass-fed nebo v bio kvalitě nebo z malých farem, kde se zvířata alespoň částečně pasou venku, nejsou krmena výhradně PUFA stravou/obilím/sójou, růstovými hormony a syntetickými antibiotiky). Minerály jako je draslík jsou také ve větším množství v ovoci a 100% šťávách z něj. Jaké přesně zdroje sacharidů, tuků, bílkovin, vitamínů a minerálů chceme pro zdraví jíst najdete v e-booku, článcích zde na webech, příspěvcích na FB. Zuby trpí mnoha „alternativními“ směry, které dávají důraz na antinutrientní a nevýživnou rostlinnou stravu.
Jediné, co je z vitamínů a minerálů bezpečné suplementovat, je vit. K2 (v jídle je nedostatečný a hlavně pokud chceme zvrátit již vzniklý stav) a vit. E (nejvýznamnější antioxidant, který nám aspoň trochu pomáhá zvrátit škodu, kterou jsme konzumací PUFA na sobě za desítky let napáchali). Vybíráme produkty v tekuté formě a bez PUFA (tj. v olivovém nebo MCT oleji). Suplement je ale jen „nadstavba“. Bez fyziologického „základu“ nestačí a k dlouhodobému zdraví nevede, pokud si metabolismus nadále podlamujeme fyziologicky nevhodnou stravou a dalšími faktory (shrnuté v e-booku a dále v článcích). Pokud řešíte osteoporózu a degenerativní onemocnění (nejen) pohybového aparátu, tak doporučuji kromě uvedených informací článek Estrogen a progesteron: omyly a lži

Z pohledu ZEVNĚJŠKU narušuje zubní sklovinu nadbytek fluoru a fluoridu – v podobě zubní pasty s fluoridem (většina běžných past, které nedeklarují jeho absenci). Fluorid působí navíc i na dalších tělesných úrovních, narušuje střevo, tím oslabuje imunitu, v nadbytku je přímo toxický. Kdysi byl přidáván i do kohoutkové vody, ale ve většině států se to již nepraktikuje. Různé množství fluoridu se nachází ve vodě přirozeně, je také v potravinách, čajích – není těžké mít nadbytek. Velmi ohroženy jsou děti. Téměř každý zubař doporučuje pasty s fluoridem, protože se řídí doporučeními Světové zdravotnické (resp. nemocnické) organizace… a sám jako jakýkoli jiný nemocník ve většině případů nechápe, kde vzniká to, co je jeho obživou a co se snaží opravit (a ani to chápat nechce, nepotřebuje a nemůže konat jinak, pokud chce v systému působit – to je podstata nemocnického systému. Výjimky nejsou, protože by už dávno odešly). 

Běžné pasty obsahují i další škodlivé látky (dráždidlo propylene glycole, prozánětlivé pěnidlo SLS, aromata a příchutě z ropných produktů, karcinogeny – xenoestrogeny parabeny a triklosan, abraziva – obrušovače skloviny). „Chemické“ pasty a kloktání ústními vodami (viz níže) také narušuje tvorbu slin a ochrannou vrstvu, kterou vytváří – sliny jsou důležité nejen pro trávení potravy, ale i pro zubní sklovinu. Používáme proto pastu přírodní bez fluoridu a zmíněných chemikálií a ideálně i bez glycerinu. Majitelé e-booku pro lidi nebo e-booku pro zvířata mohou být členy soukromé Pro-metabolické skupiny, kde jsou k dispozici i hojivé zubní pasty VEWO (mimo dalších výhod, tipů a motivace, které skupina přináší). Lze si vyrobit i domácí pastu antimikrobiální a bělící pastu z kokosového oleje, jedlé sody, aktivního uhlí (bez přísad) a esenciálního oleje (ideální je antimikrobiální druh a ve vysoké kvalitě, např. Terpenic a Florihana). Kokosový olej je mimo další jeho pro-metabolické vlastnosti také antimikrobiální. Lze ho použít také na tzv. oil pulling. Vhodná je pro to varianta bez vůně i varianta extra virgin s typickým kokosovým nádechem.

Nejen pasta, ale existují i další způsoby aplikace fluoridu. Pozor také na fluoridovanou sůl (ta obsahuje navíc taky syntetický jód), balené vody s vyšší obsahem fluoridu, suplementy obsahující fluorid zde asi není již potřeba zmiňovat… Na místě je však připomenout ústní vodu:
Věděli jste, že slavný Listerine nebyl nikdy určen do úst, ale v r. 1871 byl používán jako „lék“ na sexuálně přenosné choroby, dezinfekce po operacích a byl prodáván i jako čistič podlahy? Ústní vody obsahují xenoestrogeny a další agresivní chemikálie, narušují dásně, ústní i střevní mikrobiom a zdraví už na buněčné úrovni (např. chlorhexidin, propylene glycole, SLS, barviva, alkohol, kyselinotvorné stabilizátory); jsou spojovány s rakovinou různého typu. To samé platí o složení prostředků na bělení zubů. Mít VYBĚLENÉ zuby NEZNAMENÁ mít ZDRAVÉ zuby!

Další typické škodlivé zásahy a látky:

  • rentgeny (karcinogenní ozařování; poškozuje buňky); amalgámové plomby (rtuť a těžké kovy, které se dlouhodobě uvolňují a působí v těle*), rovnátka (to samé co předchozí);
  • syntetická antibiotika – pokud nám jde o zdraví, tak je neužíváme u dospělých, dětí ani zvířat. Mnoho bakterií a ostatní patogeny jsou na ně rezistentní (syntetická atb na ně nefungují). Vždy narušují trávicí trakt a zejména střevní stěnu – tím oslabují (nejen) imunitu a zvyšují stresové činitele. Infekce a jiné obtíže se pak vracejí, člověk/zvíře je náchylnější na patogeny v budoucnu, zdraví se dále podlamuje. „Vedlejším“ účinkem je také nárůst kvasinek a plísní. Mají negativní vliv i na sklovinu. Neexistuje suplement, který by toto vše vykompenzoval – a není k němu ani důvod. Existuje totiž několik málo velmi silných přírodních alternativ k syntetickým atb, tedy antimikrobiálních látek ve specifickém dávkování, které jsou bezpečnější a navíc silnější (probírám s lidmi individuálně). Jak již bylo zmíněno, podstatou je ale praxe fyziologického „základu“ a tedy řešení příčiny toho, proč máme neadekvátní imunitu a proč se infekce vůbec může rozvinout, když se s patogenem setkáme.
  •  „léky“ proti bolesti na bázi paracetamolu/acetaminofenu a ibuprofenu (paralen, ibalgin, brufen – poškozují žaludek, játra a střevo dospělých i dětí, zánět neléčí a jen tlumí receptory bolesti);
  • čištění kanálků (často užívaný a zneužívaný drahý zákrok, neřeší příčinu zánětu, dochází k poškození místní tkáně a nervů – vliv na další procesy v těle a možný vznik obtíží nebo prohloubení obtíží na jiné úrovni než zuby; zákrok doprovází anestezie. Látky používané na výplň také zdravé nejsou);
  • některé typy dezinfekce, bělení zubů, aplikace fluoridů (viz výše).

*Pokud máte hodně amalgámových plomb a chcete se jich zbavit, tak je potřeba je vyměňovat postupně, aby nedošlo k uvolnění množství těžkých kovů naráz do těla. To se bohužel pojí s několika návštěvami zubaře a prostředím, které k tomu patří. Zde je taky na místě zmínit, že při správném přístupu a znalosti určitých principů a pokročilejších účinných látek (probíráme v konzultacích), je možné zvrátit i počáteční zubní kazy a různé tipy zánětů. 

Zubům (jakožto celému metabolismu) neprospívá také alkohol (zejména víno a pivo, které jsou i nejvíce estrogenní a mají nejhorší dopad na střevní stěnu a produkci endotoxinů, serotoninu), klasické cigarety a e-cigarety (jejich problém není ani tak čistý tabák nebo nikotin, který je podobný kofeinu, ale karcinogenní aditiva, pesticidní tabák, chemický filtr a bělený papír); nefiltrovaná kohoutková voda (chlór, zbytky farmak a další škodliviny). Žvýkačky žádný zdravotní význam nemají a většina na trhu škodí, obsahuje umělá sladidla a mnohdy i další nevhodné látky. Neustále žvýkání mimo jídlo ani není přirozené. Místo žvýkaček doporučuji dostatečně a fyziologicky jíst a najít si jiný kompenzační návyk místo žvýkání (mnohdy lidé žvýkají z neklidu, nudy nebo jen z vybudovaného zvyku bez účelu).

Kromě řešení příčiny (strava a další fyzické faktory, které metabolismus narušují/podporují) a aspektů výše zmíněných pomáhají také tyto drobnosti:
Škrabka na jazyk (kovová): každý den ráno přetáhnete několikrát od kořene jazyka po špičku a odstraníte tím povlak a nežádoucí bakterie; potom vypláchnete ústa vodou.
Vypláchnutí úst vodou po jídle: kazy vznikají kromě faktorů již zmíněných v článku také potenciálně z kyselého prostředí (ne z cukru, viz níže) a ze zbytků jídla v ústech, které zde leží.
Obě praktiky zlepšují také mj. nepříjemný zápach z úst. Nicméně zápach úst není normální, odráží dlouhodobě nevhodnou stravu a zánětlivé procesy. Pokud jíte pro-metabolické potraviny a žijete fyziologicky, z úst vám většinou nezapáchá. Jako dočasnou berličku lze použít přírodní ústní vody bez látek zmíněných výše nebo kloktat kvalitním antibakteriálním esenciálním olejem nebo dělat oil pulling s kokosovým olejem

Cukr, zuby a zdraví

Cukr sám o sobě (v podobě sacharózy, tedy glukózy+fruktózy) není příčinou obtíží. Je antiseptický a antimikrobiální, snadno stravitelný zdroj energie, rychlé palivo pro buňky a produkci ATP, nezatěžuje trávicí trakt a nepoškozuje střevní stěnu. Je to hlavní palivo pro efektivní metabolismus, naopak je prevencí i součástí řešení obtíží. Děti ho velmi potřebují (proto sladké podvědomě vyžadují), stejně jako dospělí. Pokud následujeme lidskou fyziologii, tak jsou nejprospěšnějšími zdroji sacharidů sladké ovoce, 100% ovocné šťávy, med, javorový sirup, bílý cukr a bio kravské/kozí/ovčí mléko
Zdraví a zubům škodí vše ostatní zmíněné výše, co jedli lidé vedle cukru. Včetně junk-foodu (průmyslově zpracovaných potravin), kde se nachází vedle cukru také pravý viník: PUFA tuky, lepek a antinutrienty (a nadbytek jakýchkoli obilovin a škrobů ve stravě – tj. čistá glukóza), umělá sladidla, konzervanty, aromata, pesticidy, velkochovné živočišné produkty a látky, které ve složení průmyslových produktů ani nejsou uvedené. Tyto látky jsou fyziologicky nevhodné nejen v průmyslových potravinách – nechceme je v jídelníčku ani samostatně.

To, proč lidé mají problémy a vyšlo to i v některých studiích (vč. kazivosti zubů, kvasinek, nadváhy cukrovky, rakoviny), je ten, že jedí možná sacharózu (bílý cukr), ale vedle toho právě zmíněné položky. Zpravidla na ně působí i nefyziologické faktory mimo stavu (farmaka, škodlivé suplementy a stresující postupy typu hladovky/půsty/“detoxy“, ponory do ledové vody, běh a přetrénování).
Zároveň nejedí dostatek vitamínů a minerálů z kvalitních živočišných výrobků (auto/rychlý metabolismus potřebuje nejen palivo/sacharidy, ale i motorový olej/živiny). Cukr není viník, to je součást pochopení základních fyziologických procesů. Více k cukrům najdete v příspěvcích Lži a mýty o cukru,  Fruktóza+glukóza; Cukr – bílý a zdravý nebo Junk-food: ještě horší, než myslíte. Nebo v obsáhlém článku Sacharidy jako kamarád

OJ (100% pomerančový džus bez dužiny) je skvělým zdrojem jednoduchých cukrů, draslíku a vit. C, ale pokud máte už narušenou a citlivou sklovinu, tak může být moc kyselý. Pak ho pijte brčkem nebo dočasně vynechejte. Dobrým zdrojem draslíku jsou mimo jiné také datle, které jsou v mnoha ohledem praktickým a chutným zdrojem sacharidů. 

Zuby a kosti u domácích mazlíčků

Proč mají zvířata problémy se zuby, kostmi a klouby? Je to podobné jako u lidí a začíná to u nevhodné stravy. Mnoho dentálních veterinárních zákroků u nich je pak zbytečných, neřeší příčinu a samy o sobě mohou být škodlivé (anestezie, syntetická atb a jiná farmaka, stresující prostředí, opakované rentgeny apod.). Bez řešení příčiny se to potom zpravidla opakuje. V aktualizované verzi e-booku pro zvířata najdete mj. i kapitolu Zuby a kosti. E-book velmi využijí nejen začátečníci, ale i ti, kteří se považují za pokročilé chovatele – koluje zde bohužel mnoho fyziologických omylů v rámci stravy, ale i faktorů mimo ni v rámci prevence a funkčního řešení obtíží.
Fyziologická strava zajišťuje (nejen) zdravé zuby, kosti a klouby. Fyziologická strava jsou u psů a koček syrové (přemražené) maso-svalovina, vnitřnosti a kosti! Jen z toho mohou získat dostatek vitamínů a minerálů (syntetické formy jsou nevyužitelné a škodlivé vč. vápníku), posílí si čelisti, čistí zubní plak, předchází kazům a infekcím! Vyhýbáme se masu bohatému na PUFA omega-3 a o-6 tuky (tučné ryby, příliš tučné drůbeže – drůbeží kůže, tučné vepřové) a nikdy nepodáváme rostlinné a rybí oleje,  omega-3 suplementy (jedna z významných chyb na BARF). 
Pes k tomu může na rozdíl od kočky ještě sacharidy/cukry, ale jen z určitých lépe stravitelných zdrojů (BARFaři zde dělají fyziologické chyby a dávají zpravidla nevhodné druhy) a neměly by převažovat nad živočišnou složkou. Pořád je to šelma. Kočka je na rozdíl od psa výhradní masožravec. Neumí trávit sacharidy a vlákninu (granule/konzervy, mléko, zelenina, ovoce), nemá na to enzymy. (Nejen) trávicí trakt jí to velmi poškozuje a snižuje také žaludeční kyselinu.

Jakékoli granule a konzervy jsou škodlivé nejen pro kočky, ale i pro psy. S masem je ani nestřídáme! Jsou destruktivní z několika důvodů, i když je to tzv. „lepší“, holistické bezobilné krmivo nebo „speciální veterinární“ krmivo. Obsahují vždy karcinogenní, alergenní, pro-diabetické, oxidující a metabolismus poškozující PUFA omega-3 a o-6 a přidané škodlivé a pro organismus obtížně využitelné syntetické vitamíny/minerály. Je zde nedostatek dobře využitelný živin (kvalitních bílkovin, vitamínů/minerálů). Pro kočky je zde vždy příliš nestravitelné vlákniny a sacharidů; pro psy to jsou nevhodné druhy sacharidů. Samotný způsob zpracování – extruze dělá z granulí pro šelmu nevýživnou, nestravitelnou hmotu. Je to vysoce průmyslově zpracovaná  potravina – možný výskyt škodlivých látek neuvedených na obalu, jako je to běžné v lidském junk-foodu
Zcela nevhodné jsou také různé průmyslové „pamlsky“ na tzv. posílení zubů nebo „čištění“ zubního kamene a kazů. Hlodavcům nedáváme pečivo (žádné zvíře nesmí jakékoli pečivo!), zpracované pochoutkové tyčinky, „vitamínové“ bonbony a minerální kameny (zatěžují ledviny). K hlodavcům a jak se o ně správně starat najdete ve zvířecím e-booku samostatnou kapitolu; většina komerčních krmiv je pro ně škodlivá, obsahují nadbytek obilovin, semínek a zdrojů PUFA tuků, syntetické vitamíny/minerály aj.

Jak bylo zmíněno, psy a kočky nestačí krmit jen svalovinou a vnitřnostmi – kosti (ideálně i s pojivovými tkáněmi a zbytky masa) dělají šelmu šelmou. Jsou potřeba kvůli dostatku vápníku a vyvážení množství fosforu ze svaloviny, zdravému pohybovému aparátu, zubům, čištění zubního plaku, silným čelistem. Vápník je navíc antistresový minerál, jeho spotřeba se zvyšuje při stresu, fyzických obtížích nebo úleku. Kosti potřebují nezbytně velká i malá plemena, štěňata a koťata! Vše o složkách stravy vč. kostí najdete ve zvířecím e-booku u kapitoly „Množství a poměr živin“.
Vařené kosti jsou pro zvířata daleko nebezpečnější, lámou se do ostra a jako jakákoli vařená strava pro šelmu pozbývají živin. Přirozené a které si umí bezpečně zpracovat, jsou pro zvíře kosti syrové. Pozor, některá zvířata se musí naučit nejdříve znovu kousat a posílit čelisti! Chce to čas a dávat jim nejdříve měkčí maso (svalovinu, vnitřnosti) a nadrobno nakrájené nebo namleté + k tomu denně přirozený vápník z namletého prášku ze sušených vaječných skořápek (návod, množství a informace k tomu jsou v e-booku) + hydrolyzovaný kolagen, dokud nemůžou kosti. Prášek ze skořápek a kolagen je zastoupí. Když se opět navrátí k přirozenosti a naučí kousat, začínáme od měkčích kostí např. kuřecích krků a/nebo nasekaných kostí obalených aspoň trochu masem. To vše najdete krok za krokem vysvětlené v e-booku – Velkém průvodci ke zdraví domácích mazlíčků

Některá zvířata zubožená průmyslovým krmivem svoji přirozenou stravu ze začátku odmítají – degenerativní PUFA tuky v granulích a konzervách jsou bohužel návykové; průmyslová strava taky degeneruje čelisti a poškozuje trávicí trakt! Zvíře na degenerativní stravě, na kterou je zvyklé, neprosperuje a ani se nezotaví, pokud už obtíže má. Tato strava mu zdravotní obtíže prohloubí a život mu ukracuje. Lze je ale naučit jíst znovu správně (viděla jsem to ve všech případech, kde byla vůle to změnit; jsou na to i určité „vychytávky“, najdete je v e-booku). Tím si můžeme ušetřit pozdější trápení a vážné obtíže… nebo řešit ty, které již nastaly a které bohužel lidé považují už za „normu“ a nebo na ně volí škodlivá řešení (syntetická farmaka, zákroky u veterináře, fyziologicky škodlivé suplementy vč. některých přírodních přípravků).

Jedinečný u nás a nezbytný pro každého chovatele vč. „pokročilejších“. To, co nikde veřejně nenajdete. 

Kočka (a původně i pes) jsou lovci, zabijí myši, ptáky a snědí je od hlavy až po ocas, jak jim velí přirozenost a jak je to v pořádku. Trápí se na granulích, konzervách a mnoha dalších „normálních“ faktorech současné péče, které ale normální a přirozené nejsou. Nedělejte jim to ani občasně nebo to prosím šiřte dál. Pokud máte pochyby jak u krmení a prevence, tak účinných a neškodlivých léčivých látek, e-book pro zvířata je komplexní v souvislostech a vede vás za ruku. Některé principy lze využít i u jiných zvířat než u psů, koček a hlodavců – také u hospodářských zvířat, ptáků nebo plazů. A to vč. léčivých látek v kapitole Řešení obtíží.

Závěr pro lidi i zvířata

Není potřeba se trápit lidmi ve svém okolí, když mají obtíže, protože nežijí a zatím nechtějí žít tak, jak je to normální z hlediska fyziologie. Lidé si za svoji nevědomost, pohodlnost a ignoranci spravedlivě zaplatí a pocítí bolest jen sami na sobě (to je neúprosný zákon vycházející z biochemických procesů v těle). Jen díky utrpení se ale většina z nás posune, poučí a díky tomu začne jednat lépe, když už na fyziologicky správné informace narazí. Děti sice doplácí na chování svých rodičů, ale mají šanci se později z chyb rodičů vymanit a žít jinak. Toto téma a také dávku motivace můžete najít v závěru článku Co je extrém, co je normální, Nevhodné faktory nejen v těhotenství: kdy to vše začíná nebo v Pro-metabolická strava – je omezující?. Jak fyziologický „základ“ uchopit v praxi na jednom místě je pak v e-booku pro dospělé i děti – Pro-metabolickém receptáři a průvodci ke zdraví dle lidské fyziologie.

Jenže jak k tomu přijdou zvířata, která jsou na chovatelích/páníčcích zcela závislá, vybírat si nemůžou a doplatí na neuvědomělé, pohodlné a destruktivní chování svých chovatelů? Doplácí (nejdříve dlouho v tichosti a pak viditelně) na to, že většina lidí neví, co je fyziologicky přirozené a normální, a tak je drží na slisované byť (a ne náhodou) „veterinárně schválené“ hmotě (jakékoli granule a konzervy) a/nebo dělají typické, zásadní chyby na BARF (maso bohaté na PUFA; rostlinné a rybí oleje, omega-3 a nevhodné suplementy; nevhodné druhy sacharidů pro psa a vynechávání těch vhodných; dávání jakýchkoli sacharidů/vlákniny kočkám)… a pak se snaží škodlivými syntetickými farmaky „řešit“ obtíže vzniklé právě z oné fyziologicky škodlivé potravy a taky z používání syntetických odčervovadel/antiparazitik a vakcín. Metabolické poškození v důsledku těchto položek trvá uvnitř dlouho, než jsou obtíže viditelné, organismus toho (bohužel) vydrží hodně. Proto jsou si lidé nalhávají, že to je v pořádku nebo to minimálně není tak hrozné. Ale je. 
Není chyba to, co jsme dělali v minulosti, když jsme lepší informace neměli. Je chyba v tom ale pokračovat bez zaváhání (ze strachu před sebou a egem, okolím, systémem…), pokud už se s jinými a lepšími informacemi setkáme. Běžně řeším v praxi i kritické stavy na pokraji života (kdy se lidi teprve začnou hlouběji zajímat, vše totiž selhává a dovede je to sem). Leccos lze zachránit i při velmi vážných stavech, dalo by se tomu však předejít.

 

Share

4 komentáře u “Zuby: co jim škodí, co prospívá

  1. Děkuji za skvělé zpracování mnoha informací. Opakovaně se mi dostává informace spojení křivých zubů a dýchání ústy. Jako vhodnější je doporučeno dýchat nosem….

    • Ano, dýchat pusou není vhodné ani z dalších důvodů a není to přirozené (možná jen když nám dochází dech nebo máme ucpaný nos při nachlazení 🙂 ). Například v některých stylech/přístupech jógy je dýchání nosem automatická věc a dýchání pusou věc „zakázaná“; v tomto mají jógíni pravdu.
      Dýchání pusou přes den pak vede i ke chrápání v noci a může to nahrávat dalším komplikacím.
      E.

  2. Dobrý den, píšete „počínající zubní kazy“ lze zvrátit, pokud jsou tedy hlubší, jediná možnost již je zubař a klasická bílá výplň?

    • Dobrý den Dominiku, to těžko takto říct, záleží na pokročilosti kazu. Z mé zkušenosti ale lze dělat více, než většina lidí dělá (a spoléhají jen na možnost jít k zubaři). Pak taky chceme fyziologicky odpovídající stravou a životním stylem kazům předcházet – tedy aby už další kazy nevznikaly v budoucnu.
      O zubech a zubařích se budeme bavit i v 7. díle podcastu, který se teď chystá a vyjde okolo Vánoc. Seznam doposud vydaných najdete na https://www.elihealth.cz/podcast nebo rovnou na kanále na YouTube: https://www.youtube.com/@EliHealth
      Eliška

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*